InfoZprávyAgrární komora ČR

Prezident Jandejsek na Dni otevřených dveří v Chotětově

08. 10. 2018

Ve čtvrtek 4. října 2018 zorganizoval ZZN Polabím, a.s. už tradičně Den otevřených dveří určený pro zemědělce, partnerské organizace, odběratele i dodavatele.

Prezident Agrární komory ve svém vystoupení zhodnotil současnost zemědělství v České republice a porovnal podmínky zemědělců doma s podmínkami zemědělců v zemích EU 15. Upozornil na nerovné podmínky a vysoké národní dotace, které umožňují na našem trhu prodávat komodity pod jejich výrobní náklady. Jako příklad uvedl vepřovou kýtu, která se vozí ze Španělska či Belgie.


Prezident Jandejsek zdůraznil, že podniky, které dnes hospodaří, dosahují špičkové výsledky v rostlinné i živočišné výrobě. Pro zemědělce je však důležité nejen dosahovat vynikající výsledky, ale zejména možnost prodat své kvalitní produkty na domácím trhu. Proto je důležité, aby Česká republika zvýšila svou soběstačnost téměř ve všech komoditách. Pokud se nám nepodaří v blízké době řešit soběstačnost, budou mít problémy nejen zemědělci, ale celá naše společnost. Na zemědělství je napojených více sektorů, od zpracováni, přes přepravu až po služby. I když jsi to často neuvědomujeme, na zemědělství je napojené i školství, zdravotnictví či naše kultura. Kvalita potravin má zásadní vliv na naše zdraví i na kvalitu našeho života. Jakmile se staneme úplně závislými na dovozech, nebudeme schopni zabezpečit kvalitu potravin pro naše spotřebitele. Když přestaneme chovat hospodářská zvířata, tak obilí, které pěstujeme, se bude prodávat za nižší cenu, protože se budou zvyšovat přebytky. Snížení počtu hospodářských zvířat tak negativně ovlivní i všechny pěstitele. Dnes jsme soběstační ve výrobě obilí, avšak s ním vyvážíme i vzácný fosfor, který nakupujeme z jiných zemí, převážně z Jižní Ameriky. Tímhle způsobem vyvážíme ve formě obilí nejen práci, ale také vzácné prvky, které jsou zapotřebí v naší půdě. Zdeněk Jandejsek upozornil i na kvalitu životního prostředí, kterou nám zhoršují stovky tisíc kamiónů, které vozí potraviny z jiných států. Zde bychom se mněli zajímat o uhlíkovou stopu zanechávanou dováženými potraviny, které si ve vyšší kvalitě dokážeme vyprodukovat doma.


Závěrem prezident Agrární komory České republiky vyzval, abychom se společně zasazovali za změny v zemědělství. Česká republika má vynikající podmínky pro rostlinou i živočišnou výrobu, a tak je důležité využít náš potenciál. Měli bychom začít od státních institucí, které by měly jako první v řade kupovat kvalitní české potraviny.

Mgr. Ing. Jarmila Dubravská, PhD., Úřad AK ČR

Agrární komora ČR obhajuje požadavky zemědělců doma i v zahraničí.

Ing. Zdeněk Jandejsek, CSc., prezident AK ČR

videa ›

Odběr novinek

Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.Kurzovní lístek

18. 06. 2019

EuroEuro25,560
DolarDolar22,752
LibraLibra28,651

zdroj: www.cnb.cz

Anketa

Jak veliký problém pro vás letos představují hraboši?

počet hlasů: 78

Akce AK:
18. Červen
Valná hromada AK Příbram více ›
19. Červen
Správní rada IVZ více ›
19. Červen
Sdílení zkušeností a příkladů dobré praxe v oblasti rostlinné výroby více ›
19. Červen
Ochutnávka RP na DOD Agra Řisuty více ›
20. Červen
Komise pro školství a vzdělávání více ›
Akce škol:
21. Červen
Mladý včelař SŠHL Frýdlant více ›
16. Září
Hejnický dřevorubec více ›


Dnes se koná 1 akce.
Přehled konaných akcí naleznete zde ›
Kalendář školních akcí ›

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2019 - AK ČR | vyroba-www.cz