InfoKomodityRostlinná výrobaCukr

Řepný cukr – Libanon (označení českého řepného cukru je Krystal 45)

10. 02. 2018

9.2.2018 - Následkem zrušení exportních kvót EU na řepný cukr došlo k tomu, že Evropa má velký nadbytek řepného cukru a tím pádem ceny zažily extrémní pád. Oproti stejnému období roku 2017 se dovozní cena cukru do Libanonu snížila o cca 100 USD/tuna.

Vzhledem k této situaci jediný cukrovar, který zpracovával v Libanonu cukrovou třtinu, ukončil koncem r. 2017 výrobu a cukrovar je momentálně zakonzervovaný. Výroba by při dnešních cenách byla ztrátová. Ještě před 2 lety měl majitel cukrovaru, p. Zein Harb, velké plány na rekonstrukci a navýšení kapacity. V této souvislosti byl osloven i Technoexport Praha se žádostí o vypracování tzv. feasibility study s cílem modernizace cukrovaru a navýšení výrobní kapacity. To je dnes, vzhledem ke stávajícím cenám cukru, historií.

V souvislosti s pádem cen ztratilo mnoho obchodníků svoje postavení, nebyl již prostor pro obchodní marži. Této skutečnosti využili místní zpracovatelé cukru, kteří se v posledních měsících snaží o navázání přímých kontaktů s výrobci cukru v ČR.

Problémem stále zůstává poptávané množství, pro námořní dopravu je cenově optimální minimální množství cca 100 tun, tj. 4 kontejnery. Kapacita malých a středních libanonských zpracovatelů cukru je max. nákup 1 kontejneru (25 tun), a to zejména z důvodu "cash flow" a skladovacích kapacit.

Zemědělský diplomat na ZÚ Bejrút rád pomůže českým cukrovarům s poptávkami od místních spotřebitelů, tj. bude plně nápomocen zejména při požadavku na zjištění bonity poptáváních libanonských firem.

Dovozní clo na řepný cukr do Libanonu je 0 a DPH 11%.

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde

Odběr novinek

Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.Anketa

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

18. Červenec
Zahradou s odborníkem – Trvalky severoamerických prérií více ›
28. Červenec
Den otevřených dvěří - Havlíčková Borová zemědělská, a.s. - 28.7.2020 více ›
7. Srpen
FLORIA LÉTO 2020 více ›
8. Srpen
Zahradou s odborníkem – Letničky více ›
15. Srpen
Lesní slavnosti, Landartová stezka, ochutnávka z regionálních pivovarů více ›
Akce škol:
15. Červen
Víno 6 regionů více ›
17. Září
Květinová show více ›


Dnes se koná 1 akce.
Přehled konaných akcí naleznete zde ›
Kalendář školních akcí ›

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2020 - AK ČR | vyroba-www.cz