RNDr. Jan ČERNÝ (1957 - 2016)

InfoZprávyZemědělstvíRostlinná výroba vloženo: 17. 08. 2016


Nekrolog - Za zesnulým šlechtitelem květin RNDr. Janem Černým (1957–2016) v Jaroměři

Úspěšný pokračovatel v tradici šlechtitelů květin, zahradnické dynastie Černých v Jaroměři, pan RNDr. Jan Černý zemřel po delší nemoci v pátek 5. srpna 2016 v Hradci Králové. Narodil se před 59 lety jako prvorozený syn dne 18. června 1957 v Jaroměři manželům paní Alence, rozené Prokopové (1928–2000) a Ing. Janu (1928–1980) Černých, pocházejících ze zahradnických rodů, ve známé zahradnické rodině šlechtitelů květin.

Jan Černý získal základní a střední vzdělání v rodné Jaroměři.  V letech 1963–1972 na ZŠ Boženy Němcové.  Posléze úspěšně vystudoval čtyřleté jaroměřské gymnázium (1972–1976), aby po maturitě (1976) vystudoval obor rostlinná genetika na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze (1976–1981) a zde po rigorózních zkouškách mu byl udělen akademický titul – doktor přírodních věd (RNDr. 1983). Ještě za vysokoškolských studií se v roce 1978 oženil s Vlastou, rozenou Broučkovou, a už v roce 1978 se jim narodil jejich první syn Jan, posléze se v roce 1980 narodila dcera Veronika a konečně v roce 1991 druhý syn Jakub. Oba jejich synové pokračují v práci svého otce.   

Po vojenské službě (1981–1982) pracoval Jan Černý ve státním podniku Sempra v Jaroměři jako šlechtitel květin. Ve šlechtitelské práci následoval své rodiče a specializoval se především na šlechtění petúnií a begónií.  

Po neshodách s vedením tehdejšího státního podniku však musel svou práci na krátkou dobu opustit. Přechodně pracoval na Okresním úřadě v Náchodě (1988–1991). Nejdříve jako okresní ekolog. Po Sametové revoluci byl zvolen místopředsedou Okresního úřadu v Náchodě.  
S jaroměřskou šlechtitelskou stanicí však neztratil kontakt. V roce 1991 byl dr. Jan Černý jedním z restituentů, jímž byla šlechtitelská stanice květin v Jaroměři, bývalý rodinný podnik, státem navrácena zpět.
Po Listopadu 1989 se RNDr. Jan Černý zapojil do veřejného života v Jaroměři, kdy politicky působil po tři volební období (1990–2002) jako městský zastupitel a dokonce člen městské rady po dvě volební období (1990–1998) za starosty PhDr. Pavla Mertlíka. Za dlouholetou práci v zastupitelstvu města a městské radě, za poctivou práci v oblasti životního prostředí a rozvoje podnikání města mu byla udělena pamětní medaile města Jaroměř v říjnu 2002.  Přestože se Jan Černý věnoval celý svůj život intenzivně šlechtění květin, pro něž měl výborné teoretické vzdělání jako graduovaný genetik, předpoklady i návaznost na rodinnou tradici, a navíc se se staral o rodinnou firmu coby zdatný a úspěšný manažer, našel si čas i na svou rodinu a záliby. Miloval hudbu, vášnivě se zajímal o kinematografii, o které měl již od mlada obdivuhodné znalosti. Často navštěvoval koncerty svých oblíbených hudebníků a skupin. Celý život ho zajímalo také umění, obdivoval jeho ducha a krásu. Velmi rád cestoval. A když mu to po pádu komunismu bylo konečně umožněno, splnil si jistě ne jeden ze svých mnoha cestovatelských snů, například návštěvu Nepálu, Tibetu, Nového Zélandu, Barmy a jiných míst.

Podle hodnocení nejbližších svůj život žil velmi intenzivně. Miloval svou práci, miloval svou rodinu a snažil se nepromarnit žádnou jeho chvíli. Byl životním optimistou a možná i díky tomu boj se zákeřnou nemocí v minulosti dvakrát vyhrál. I nyní – podle vyjádření svého syna PhDr. Jana Černého – také nemoci statečně vzdoroval a až do konce setrvával v naději na uzdravení. Svůj poslední boj však nevyhrál – a v pátek 5. srpna 2016 nás opustil.
Poslední rozloučení se zemřelým RNDr. Janem Černým sen. se uskutečnilo v Husově sboru Církve československé husitské (CČsH) v Jaroměři v pátek 12. srpna 2016 ve 13.30 hodin. Smuteční řeč přednesla farářka CČsH paní magistra Alena Fabiánová. Po smutečním civilním obřadu byly jeho tělesné pozůstatky převezeny k tichému zpopelnění. Čest jeho památce!
Připomeňme si nyní přínos a největší šlechtitelské úspěchy RNDr. Jana Černého (1957–2016): moderní skupina drobnokvětých převislých petúnií Velvet F1 (5 odrůd), moderní skupina velkokvětých, převislých petúnií Diamond F1 (3 odrůdy), skupina minipetúnií Petit F1 (4 odrůdy), skupina třepenitých petúnií Aphrodite F1 (4 odrůdy). Dále se mu podařilo vyšlechtit unikátní skupinu bolivijských begónií Copacabana F1 (5 odrůd) a doplnit nové hybridní odrůdy do skupin begónií semperflorens, převislých hlíznatých begónií Chanson F1, klasických drobnokvětých i velkokvětých petúnií o nové atraktivní barvy.
Na mezinárodní zahradnické výstavě Flóra Olomouc obdržel dvakrát Cenu Novitas Olomucensis v roce 1996 a 2003.

Dnes už zesnulý RNDr. Jan Černý (1957–2016) patří mezi nejen významné osobnosti a rodáky města Jaroměř, ale ve svém oboru coby úspěšný šlechtitel petúnií a begónií byl světově uznávaným odborníkem, což dokládají též kondolence, které nyní postupně dostává jeho rodina doslova z celého světa.

Rodinný podnik Semena Černý Jaroměř přebírají a dále povedou jeho dva synové Jan (PhDr. Jan Černý) a Jakub (Bc. Jakub Černý). Jan se specializuje na řízení firmy a obchod, Jakub přebírá na svá bedra sekci šlechtění a výroby osiv.

PhDr. Jiří UHLÍŘ


foto z archivu firmy:

RNDr. Jan ČERNÝ v pracovním uprostřed svého království květin


Petunia hybrida grandiflora fimbriata Aphrodite F1


Begonia boliviensis Copacabana Oranžová F1


Petunia hybrida grandiflora Diamond Pearly Shades F1

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2021 - AK ČR | vyroba-www.cz