InfoKomodityBurzovní zpravodajstvíRopa

Ropa Brent podruhé od prosince 2014 pokořila hranici 70 dolarů za barel

16. 01. 2018

Cena ropy Brent, podpořená pokračujícími produkčními škrty pod taktovkou OPEC a Ruska a navzdory zvyšujícímu se počtu aktivních vrtů poukazujícímu na nárůst produkce v USA a Kanadě, vzrostla v pondělí na 70 dolarů za barel.

Únorový futures na WTI americkou lehkou ropu na burze Nymex uzavřel páteční obchodování na úrovni 64,30 dolarů za barel. Obchodování v USA je v průběhu dnešního dne omezené z důvodu svátku Den Martina Luthera Kinga.

V průběhu minulého týdne rostla jak cena WTI ropy, tak ropy Brent, a to v souvislosti s přetrvávajícím těžebním omezením na straně Organizace zemí vyvážejících ropu, Ruska a dalších států a v souvislosti s klesajícími komerčními zásobami ropy WTI v USA, které v prvním týdnu letošního roku zaznamenaly osmé po sobě jdoucí snížení v řadě.

V souvislosti s politickými riziky, klesajícími zásobami v USA a produkčními škrty, které vstoupily v platnost v lednu loňského roku a dle stávající dohody by měly pokračovat i v letošním roce, vzrostly ceny WTI americké lehké ropy od počátku prosince o více než 13 %.  

Dle páteční zprávy americké CFTC (Commodity Futures Trading Commission), přilákáni nižšími zásobami a silnou spotřebou černého zlata, zvýšili finanční investoři objem čistých dlouhých pozic ve futures kontraktech na WTI americkou lehkou ropu, které by profitovaly z růstu ceny ropy, na úroveň nového rekordu.

Páteční zpráva Baker Hughes ukázala, že v týdnu k 12. lednu energetické společnosti v USA zvýšily počet aktivních vrtů o 10 na celkových 752. V Kanadě energetické společnosti v minulém týdnu téměř zdvojnásobily počet aktivních vrtů na celkových 185, nejvyšší počet za posledních 10 měsíců.

Robert Černík, analytik, 15.1.18

NENECHTE SI UJÍT ŽÁDNOU Z NOVINEK, ANALÝZ A OBCHODNÍCH TIPŮ NAŠEHO TÝMU PRIMSTOCK. SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU, TWITTERU A NA STRÁNKÁCH PRIMSTOCK.

Agrární komora ČR obhajuje požadavky zemědělců doma i v zahraničí.

Ing. Zdeněk Jandejsek, CSc., prezident AK ČR

videa ›

Odběr novinek

Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.Kurzovní lístek

24. 05. 2019

EuroEuro25,820
DolarDolar23,181
LibraLibra29,309

zdroj: www.cnb.cz

Anketa

Zúčastníte se voleb do Evropského parlamentu ve dnech 24.-25.5.2019

počet hlasů: 607

Akce AK:
20. Květen
Zájezd se zemědělskou tématikou do Řecka více ›
24. Květen
Potravinářský trh Jičín (Potravina a potravinář roku Královehradeckého kraje) více ›
24. Květen
IRIS více ›
25. Květen
Den koní v Českém ráji Dvůr Borčice více ›
25. Květen
Farmářský den 2019 více ›
28. Květen
Potravinářský trh Náchod (Potravina a potravinář roku Královehradeckého kraje) více ›
Akce škol:
30. Květen
Den otevřených dveří a blok odborných přednášek pro veřejnost více ›
4. Červen
Jak na marketing zemědělské školy - 2. workshop více ›
8. Červen
Víkend otevřených zahrad více ›
11. Červen
Jak na marketing zemědělské školy - 2. workshop více ›
21. Červen
Mladý včelař SŠHL Frýdlant více ›


Dnes se konájí 3 akce.
Přehled konaných akcí naleznete zde ›
Kalendář školních akcí ›

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2019 - AK ČR | vyroba-www.cz