InfoZprávyZemědělstvíRostlinná výroba

ROZKVETLÉ PAMÁTKY OLOMOUCE 2018

10. 10. 2018

Od čtvrtku 4. 10. souběžně se zahájením zahradnického veletrhu Flora Olomouc 2018 mohli návštěvníci Olomouce vidět květinovou výzdobu ve čtyřech olomouckých sakrálních památkách, příznačně v barvách trikolory. Akce se koná již několik let pod názvem Rozkvetlé památky. Projekt se koná v letošním roce pod záštitou arcibiskupa olomouckého a metropolity moravského Mons. Jana Graubnera, ministra zemědělství Miroslava Tomana, hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka a primátora statutárního města Olomouce Antonína Staňka. Akce se uskutečnila ve spolupráci se Svazem květinářů a floristů České republiky.

V kostele svatého Mořice vládla modrá a bílá barva lobelek, straček, omějí, chryzantém a aster, doplněná travinami z rukou Kláry Franc Vavříkové, s pomocí Tomáše Hakla, Michaely Moudré a studentů a pedagogů Střední stavební a zahradnické školy z Prahy - Jarova.


Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie prohřály tisíce červených gerber, karafiátů a mečíků, které doplnily větve hlohu nachové větvičky vřesovců a stromky červenolistých třešní dle návrhu Jaromíra Kokeše s pomocí Střední školy zahradnické a technické Litomyšl.


Třetím nazdobeným chrámem byl kostel Panny Marie Sněžné. Pod taktovkou Tomasze Maxe Kuczyńskeho a jeho kolegyň z polské floristické asociace Stowarzyszenie Florystów Polskich a za pomoci Střední zahradnické školy Ostrava se tento kostel zahalil do bílé barvy rozmanitých odrůd chryzantém, bílých antúrií na konstrukcích z javorových větví s plody a hrnkových chryzantém.


Poslední zdobenou památkou byl sloup Nejsvětější trojice na Horním náměstí v Olomouci z dílny Jarmily a Petry Pejpalových. Vytvořili před vstupem do kapličky uvnitř sloupu slavobránu z větví skalníku s červenými plody doplněnou červenými hrnkovými bramboříky. Růdé květy bramboříků, tentokrát umělé, se objevily i na 4 metrových pásech dekorativní tkaniny, laděných do béžové a červené barvy, zdobících stěny kaple. Použité zde byly dále sušené květenství hortenzií, listy kapradiny coral fern a suché plody lípy jakožto národního stromu v nikách oken kapličky.

Agrární komora ČR obhajuje požadavky zemědělců doma i v zahraničí.

Ing. Zdeněk Jandejsek, CSc., prezident AK ČR

videa ›

Odběr novinek

Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.Kurzovní lístek

21. 05. 2019

EuroEuro25,775
DolarDolar23,096
LibraLibra29,418

zdroj: www.cnb.cz

Anketa

Zúčastníte se voleb do Evropského parlamentu ve dnech 24.-25.5.2019

počet hlasů: 596

Akce AK:
20. Květen
Zájezd se zemědělskou tématikou do Řecka více ›
22. Květen
Skokové závody ZZ-S* více ›
22. Květen
Konference: SZP po 2020 více ›
23. Květen
Tisková konference projektu Zrozeno v EU na téma: Jak poznat kvalitní vepřové maso více ›
24. Květen
Potravinářský trh Jičín (Potravina a potravinář roku Královehradeckého kraje) více ›
24. Květen
IRIS více ›
Akce škol:
30. Květen
Den otevřených dveří a blok odborných přednášek pro veřejnost více ›
4. Červen
Jak na marketing zemědělské školy - 2. workshop více ›
8. Červen
Víkend otevřených zahrad více ›
11. Červen
Jak na marketing zemědělské školy - 2. workshop více ›
21. Červen
Mladý včelař SŠHL Frýdlant více ›


Dnes se koná 1 akce.
Přehled konaných akcí naleznete zde ›
Kalendář školních akcí ›

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2019 - AK ČR | vyroba-www.cz