InfoZprávyZahraničíŽivočišná výroba

Rusko plánuje stimulovat domácí trh rybí produkce

07. 06. 2018

6.6.2018 - Ačkoliv je teritorium Ruské federace obklopeno celkem dvanácti moři, ruský trh rybí produkce se potýká se zásadními problémy – vysokou cenou rybího masa a nedostatku domácí produkce, kterou obchodníci raději výhodněji exportují nezpracovanou do zahraničí. Rusko se snaží zajistit soběstačnost v produkci rybího masa, nicméně již několik let neúspěšně. Situaci mají změnit nově navrhovaná opatření, která prosazuje prezident Státní agentury pro rybářství Ilja Šestakov.

Problém drahého rybího masa a jeho nedostatku je komplexní. Nedostatečně rozvinutý zpracovatelský průmysl a logistika způsobují, že pro ruské rybářské společnosti je výhodnější prodat nezpracované ryby do zahraničí. Podle Šestakova Rusko nemá v plánu zakázat export, protože by takové opatření bylo spíše kontraproduktivní - přetlak na domácím trhu by vedl ke snižování cen a znehodnocení domácí produkce. Hledá však jiné cesty, jak domácímu trhu pomoci a udělat rybu dostupnější pro ruské spotřebitele.

Prvním z navrhovaných opatření je stimulace domácího zpracovatelského průmyslu. Všechny rybářské společnosti jsou aktuálně povinny platit poplatek za výlov ryb. Navrhuje se diferenciace tohoto poplatku. V případě, že rybář bude ryby dodávat na domácí trh nebo exportovat do zahraničí jako vysoce zpracované rybí výrobky, může být osvobozen až od 85 % ceny poplatku za výlov. V případě exportu nezpracované ryby bude poplatek hradit v 100% výši. Tento návrh je již zákonodárci rozpracován a mohl by být přijat formou změny v Daňovém zákoníku RF.

Druhé opatření se týká vytvoření infrastruktury pro dodávky ryb napříč celým teritoriem Ruska. Státní agentura pro rybářství jedná s Ruskými železnicemi (RŽD) o organizaci speciálních zrychlených linek. Aktuální doba dopravy ryb z Dálného východu do Moskvy trvá 7 – 10 dní. Otázka ceny transportu nemá zásadní vliv, protože činí asi 10 % z finální maloobchodní ceny. Důležitým aspektem je však zajištění speciálních kontejnerů s vyhovující teplotou a čidel, které budou teplotu kontrolovat.

Další opatření se má zaměřit na těsnější spolupráci rybářských společností s koncovými zákazníky a vytěsnění zprostředkovatelů. Cena ryby v maloobchodě je nyní tvořena z 30-40 % cenou/náklady rybářské společnosti, maximálně 10 % náklady na transport a zbylých 50-70 % připadá na marže zprostředkovatelů a obchodníků.

Nakolik se podaří navrhovaná opatření prosadit a implementovat je otázkou. Nicméně i při úspěšném průběhu je možné očekávat snížení cen rybí produkce na domácím trhu spíš v horizontu několika let.

Agrární komora ČR je připravena s novou vládou ČR spolupracovat na prioritách, které v dlouhodobém horizontu posílí konkurenceschopnost našeho zemědělství a potravinářství.

Ing. Zdeněk Jandejsek, CSc., prezident AK ČR

Odběr novinek

Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.Kurzovní lístek

19. 10. 2018

EuroEuro25,860
DolarDolar22,476
LibraLibra29,438

zdroj: www.cnb.cz

Anketa

Je podle Vás potřebné, aby i v roce 2018 stát vyplácel kompenzace za škody způsobené suchem?

počet hlasů: 1018

Akce AK:
18. Říjen
28. bramborářské dny více ›
20. Říjen
Dýňové hrátky více ›
23. Říjen
Porada vedení ZS ČR více ›
25. Říjen
Tradiční podzimní setkání špičkových zemědělců - TOKO AGRI a.s., Rudice více ›
25. Říjen
Porada tajemníků (ředitelů) ÚO ZS ČR více ›
Akce škol:
3. Listopad
Hubertova jízda více ›
12. Prosinec
Tradiční vánoční výstava; Vánoce u nás doma; více ›


Dnes se koná 20 akcí.
Přehled konaných akcí naleznete zde ›
Kalendář školních akcí ›

Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.agrocr.cz
 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky

Copyright © 2010-2018 - AK ČR | vyroba-www.cz