InfoZprávyZahraničí

Rusko přijalo zákon o organické produkci a chce se stát světovým hráčem na poli biopotravin

08. 08. 2018

7.8.2018 - Rada federace (horní komora Federálního shromáždění RF) dne 28. července 2018 schválila zákon „O organické produkci a změnách v některých legislativních aktech Ruské federace“. Uvedený zákon musí ještě podepsat prezident a poté by měl vstoupit v platnost od 1. ledna 2020. (Pozn. Rusko používá výraz „organický“- z anglického „organic agriculture“, v ČR je častěji používán výraz „ekologický“ či „bio“.)

Jedná se o dlouho očekáváný zákon (připravován od roku 2012), který má za cíl stanovit podmínky pro výrobu, skladování, označování, transport a prodej organických potravin a produktů zemědělství. Zákon se netýká kosmetiky, léků, produktů myslivosti a rybolovu (produktů z chovu ryb ano). Ačkoliv se již řadu let na trhu objevují ruské potraviny a další produkty, které často nesou označení bio/organické/ekologické atp., legislativně toto odvětví v Rusku až doposud nebylo zákonem regulováno a uvedená označení sloužila především jako marketingový trik výrobců. Jen někteří ruští výrobci získávali certifikaci „bio“ v USA či EU.

Zákon předpokládá, že certifikáty o organické produkci budou vydávat speciální certifikační úřady za předpokladu splnění všech zákonem stanovených podmínek. Po získání certifikátu bude možné používat v označení produktu slovo „organický“ a související grafické logo, které je zatím ve stádiu rozpracování.

Výrobci organických potravin se budou moci dobrovolně registrovat v „Jednotném státním registru organických producentů“. Ten bude obsahovat základní údaje o výrobci/zemědělci (jméno, IČO, právní forma, předmět činnosti, druhy produktů, datum zahájení/přerušení činnosti atd.). Registr s údaji bude veřejně a bezplatně dostupný na internetu.

Regulace organického zemědělství podle evropských standardů souvisí především s motivací budoucího exportu ruských potravin do Evropy a dalších vyspělých zemí, kde po tomto segmentu zboží narůstá poptávka. Ruská certifikace automatický přístup na evropský trh organických potravin přístup nezajistí, ale měla by pomoci při vzájemném uznávání shody.

Za posledních 15 let se světový trh organických potravin zpětinásobil (z 18 na 82 mld. USD) a ekologické potraviny aktuálně tvoří asi 10 % všech potravin. Podle expertů by světový trh organických potravin v roce 2022 měl přesáhnout 200 mld. USD. Rusko zaujímá pouze 0,2 % světového trhu a vidí obrovský potenciál v rozšíření své produkce. Podle hodnocení Ministerstva zemědělství RF má Rusko asi 10 mil. ha půdy, na které se nikdy nebo dlouhodobě nepoužívaly hnojiva a je příhodná pro organické zemědělství. Ruský premiér D. Medvěděv odhaduje, že by Rusko mohlo zaujmout 10 – 25 % světového trhu organických potravin.

Agrární komora ČR obhajuje požadavky zemědělců doma i v zahraničí.

Ing. Zdeněk Jandejsek, CSc., prezident AK ČR

Odběr novinek

Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.Kurzovní lístek

21. 02. 2019

EuroEuro25,680
DolarDolar22,646
LibraLibra29,537

zdroj: www.cnb.cz

Anketa

Agrární komora připravila pro Českou televizi 13ti dílný cyklus o našem zemědělství, který se vysílá od 5.11. do 17.12., vždy v pondělí a ve čtvrtek. Seriál

počet hlasů: 919

22. Únor
VI. Reprezentační ples zemědělců a potravinářů Královéhradeckého více ›
22. Únor
19. zemědělský ples – 19. reprezentační ples Agrární komory Příbram více ›
22. Únor
SMM - hory více ›
27. Únor
Využití nových informačních technologií v nově zakládaných nebo přebíraných zemědělských podniků více ›
27. Únor
Představenstvo DA ČR více ›
28. Únor
Správní rada IVZ více ›
Akce škol:
28. Únor
Ovocný strom v krajině 2019 více ›
24. Duben
Zemědělská olympiáda žáků středních škol SŠHL Frýdlant více ›
21. Červen
Mladý včelař SŠHL Frýdlant více ›
16. Září
Hejnický dřevorubec více ›


Na dnes není v kalendáři žádné akce.
Přehled konaných akcí naleznete zde ›
Kalendář školních akcí ›

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.agrocr.cz
 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky

Copyright © 2010-2019 - AK ČR | vyroba-www.cz