InfoKomodityBurzovní zpravodajství

Schůzka Donalda Trumpa s Kim Jong Unem dala trhům růstový stimul - ceny ropy rostou

13. 06. 2018

Ceny ropy rostly v úterý společně s globálními trhy, zatímco prezident USA Donald Trump řekl, že vrcholný summit v Singapuru s Kim Jong Ungem v Severní Koreji dosáhl "velkého pokroku", což zvýšilo naději na dohodu o ukončení jaderného konfliktu na Korejském poloostrově.

Brent futures na burze obchodovaly za 76,72 dolaru za barel, což je o 26 centů (0,3 %) výše. Futures americké ropy West Texas Intermediate činily 66,42 USD za barel, což představuje růst o 32 centů.

Celosvětové trhy se ocitly v zelených číslech poté, co Trump uvedl, že pozorně sledovaný summit s Kimem byl "opravdu velmi pozitivní". Na růst ceny ropy měl vliv pozitivní vývoj summitu v Singapuru a také dobrovolné, byť dočasné snížení těžby ze strany hlavních producentů vedené členy OPEC.

Některé analýzy trhu s ropou však poukazují na nižší ceny díky budoucí vzrůstající produkci tří největších výrobců, Ruska, Spojených států a Saúdské Arábie. Ruská produkce vzrostla v červnu z 11 milionů barelů denně na 11,1 milionu barelů. Ve Spojených státech vzrostla produkce v posledních dvou letech o téměř třetinu na rekordních 10,8 milionu barelů.

Nejvýznamnější vývozce Saúdská Arábie, která doposud vedla snahu OPEC o snížení dodávek, vykazuje také známky zvýšení produkce. Saúdská Arábie oznámila na červnovém zasedání OPEC, že v květnu zvýšila produkci ropy na více než 10 milionů denně, což představuje nárůst z 9,9 milionu v dubnu. "To odpovídá teorii, že Saúdové a Rusové se mírně pohybují směrem ke změně dohody na tomto měsíčním setkání," uvedl Greg McKenna, hlavní strategický obchodník futures AxiTrader.

Ostatní producenti také zvyšují produkci. Vývoz ropy z Kazachstánu za prvních pět měsíců roku 2018 vzrostl oproti stejnému období před rokem o 6,4 procenta na 1,83 milionu barelů, řekl včera zástupce ministra energetiky Makhambet Dosmukhambetov.
OPEC spolu s některými producenty mimo OPEC, včetně Ruska, začali snižovat produkci v roce 2017 s cílem ukončit globální převis nabídky a podporovat ceny.

Vít Souček, analytik 12.6.18

Zdroj: Barchart.com, Investing.com, Bloomberg.com

NENECHTE SI UJÍT ŽÁDNOU Z NOVINEK, ANALÝZ A OBCHODNÍCH TIPŮ TÝMU PRIMSTOCK. SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU, TWITTERU A LINKEDIN

Agrární komora ČR je připravena s novou vládou ČR spolupracovat na prioritách, které v dlouhodobém horizontu posílí konkurenceschopnost našeho zemědělství a potravinářství.

Ing. Zdeněk Jandejsek, CSc., prezident AK ČR

Odběr novinek

Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.Kurzovní lístek

19. 10. 2018

EuroEuro25,860
DolarDolar22,476
LibraLibra29,438

zdroj: www.cnb.cz

Anketa

Je podle Vás potřebné, aby i v roce 2018 stát vyplácel kompenzace za škody způsobené suchem?

počet hlasů: 1018

Akce AK:
18. Říjen
28. bramborářské dny více ›
20. Říjen
Dýňové hrátky více ›
23. Říjen
Porada vedení ZS ČR více ›
25. Říjen
Tradiční podzimní setkání špičkových zemědělců - TOKO AGRI a.s., Rudice více ›
25. Říjen
Porada tajemníků (ředitelů) ÚO ZS ČR více ›
Akce škol:
3. Listopad
Hubertova jízda více ›
12. Prosinec
Tradiční vánoční výstava; Vánoce u nás doma; více ›


Dnes se koná 20 akcí.
Přehled konaných akcí naleznete zde ›
Kalendář školních akcí ›

Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.agrocr.cz
 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky

Copyright © 2010-2018 - AK ČR | vyroba-www.cz