InfoKomodityBurzovní zpravodajství

Schůzka Donalda Trumpa s Kim Jong Unem dala trhům růstový stimul - ceny ropy rostou

13. 06. 2018

Ceny ropy rostly v úterý společně s globálními trhy, zatímco prezident USA Donald Trump řekl, že vrcholný summit v Singapuru s Kim Jong Ungem v Severní Koreji dosáhl "velkého pokroku", což zvýšilo naději na dohodu o ukončení jaderného konfliktu na Korejském poloostrově.

Brent futures na burze obchodovaly za 76,72 dolaru za barel, což je o 26 centů (0,3 %) výše. Futures americké ropy West Texas Intermediate činily 66,42 USD za barel, což představuje růst o 32 centů.

Celosvětové trhy se ocitly v zelených číslech poté, co Trump uvedl, že pozorně sledovaný summit s Kimem byl "opravdu velmi pozitivní". Na růst ceny ropy měl vliv pozitivní vývoj summitu v Singapuru a také dobrovolné, byť dočasné snížení těžby ze strany hlavních producentů vedené členy OPEC.

Některé analýzy trhu s ropou však poukazují na nižší ceny díky budoucí vzrůstající produkci tří největších výrobců, Ruska, Spojených států a Saúdské Arábie. Ruská produkce vzrostla v červnu z 11 milionů barelů denně na 11,1 milionu barelů. Ve Spojených státech vzrostla produkce v posledních dvou letech o téměř třetinu na rekordních 10,8 milionu barelů.

Nejvýznamnější vývozce Saúdská Arábie, která doposud vedla snahu OPEC o snížení dodávek, vykazuje také známky zvýšení produkce. Saúdská Arábie oznámila na červnovém zasedání OPEC, že v květnu zvýšila produkci ropy na více než 10 milionů denně, což představuje nárůst z 9,9 milionu v dubnu. "To odpovídá teorii, že Saúdové a Rusové se mírně pohybují směrem ke změně dohody na tomto měsíčním setkání," uvedl Greg McKenna, hlavní strategický obchodník futures AxiTrader.

Ostatní producenti také zvyšují produkci. Vývoz ropy z Kazachstánu za prvních pět měsíců roku 2018 vzrostl oproti stejnému období před rokem o 6,4 procenta na 1,83 milionu barelů, řekl včera zástupce ministra energetiky Makhambet Dosmukhambetov.
OPEC spolu s některými producenty mimo OPEC, včetně Ruska, začali snižovat produkci v roce 2017 s cílem ukončit globální převis nabídky a podporovat ceny.

Vít Souček, analytik 12.6.18

Zdroj: Barchart.com, Investing.com, Bloomberg.com

NENECHTE SI UJÍT ŽÁDNOU Z NOVINEK, ANALÝZ A OBCHODNÍCH TIPŮ TÝMU PRIMSTOCK. SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU, TWITTERU A LINKEDIN

Agrární komora ČR obhajuje požadavky zemědělců doma i v zahraničí.

Ing. Zdeněk Jandejsek, CSc., prezident AK ČR

Odběr novinek

Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.Kurzovní lístek

22. 01. 2019

EuroEuro25,595
DolarDolar22,528
LibraLibra28,984

zdroj: www.cnb.cz

Anketa

Agrární komora připravila pro Českou televizi 13ti dílný cyklus o našem zemědělství, který se vysílá od 5.11. do 17.12., vždy v pondělí a ve čtvrtek. Seriál

již jste hlasoval!

počet hlasů: 599

Akce AK:
18. Leden
Internationale Grüne Woche více ›
23. Leden
Konference “Integrace, zemědělství, průmyslu, služeb a samosprávy” (K obnově a rozvoji českého hospodářství) více ›
26. Leden
OAK Pardubice: 17. Zemědělský ples více ›
26. Leden
1. Farmářská slavnost více ›
1. Únor
OAK Olomouc: XXIII. Agrární ples více ›
5. Únor
Integrovaná ochrana při pěstování řepky olejky - potvrzení účasti do 11.1.2019 více ›
Akce škol:
28. Únor
Ovocný strom v krajině 2019 více ›
24. Duben
Zemědělská olympiáda žáků středních škol SŠHL Frýdlant více ›
21. Červen
Mladý včelař SŠHL Frýdlant více ›
16. Září
Hejnický dřevorubec více ›


Dnes se koná 1 akce.
Přehled konaných akcí naleznete zde ›
Kalendář školních akcí ›

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.agrocr.cz
 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky

Copyright © 2010-2019 - AK ČR | vyroba-www.cz