InfoZprávyAgrární komora ČR

Setkání s místopředsedou EK Marošem Šefčovičem o SZP

13. 07. 2018

Prezident Agrární komory České republiky (AK ČR) Zdeněk Jandejsek se spolu s předsedou Slovenské zemědělské a potravinářské komory (SPPK) Emilem Machem setkali s místopředsedou Evropské komise a eurokomisařem pro energetickou unii Marošem Šefčovičem (na fotografii druhý zprava). Diskuse byla zaměřena zejména na téma reforma Společné zemědělské politiky po roce 2020.

Agrární komory intenzivně jednají

Na základě zkušeností z vyjednávání poslední reformy Společné zemědělské politiky před rokem 2014, kdy vyjednavači naskakovali již do „rozjetého vlaku“, začala Agrární komora České republiky tentokrát aktivně vyjednávat s předstihem, a to ještě před zveřejněním legislativních návrhů. Během posledních dvou let se tak zvýšila frekvence návštěv vedení Komory a dalších zástupců Konsorcia (ke kterému se před rokem připojila také Slovenská polnohospodárká a potravinárská komora) na půdě bruselských institucí s cílem objasňovat pozice členů Konsorcia a prosazovat jeho požadavky. Prezident Agrární komory ČR při každé příležitosti upozorňuje na nutnost nastavit rovná pravidla při poskytování podpor na úrovni EU, ale také úrovni národní. Na vnitrostátní podpory, které se v ČR od vstupu od EU řídí pravidly státní podpory (nutnost notifikace, případně podpory malého rozsahu) se přitom často zapomíná, přitom v některých členských zemích existují různé historické podpory či daňové úlevy, které nejsou ze strany EU nikterak monitorovány. Vnitrostátní podpory starých členských států pak v konečném důsledku zvýhodňují tamní producenty a způsobují rozdíly v nákupních cenách různých výrobků. Při subvencování produkce totiž vzniká možnost nákupu a následný prodej konečnému spotřebiteli pod reálné náklady. Téma národních dotací tak patřilo mezi diskutované problémy, které v debatě s místopředsedou Evropské komise Marošem Šefčovičem Zdeněk Jandejsek na společném setkání otevřel. Předseda SPPK Emil Macho pak upozornil na aktuální vývoj na Slovensku a plány komory na nejbližší období.

Priority konsorcia

Během pracovního setkání Šefčovič mimo jiné otevřel téma budoucnosti EU s ohledem na roli zemí Visegrádské čtyřky v tomto uskupení. Vzhledem k portfoliu, které mu v rámci komise náleží (energetická unie), došlo také na téma energetické bezpečnosti včetně potenciálu zemědělství v energetice (využití obnovitelných zdrojů energie, oběhová ekonomika). Hovořilo se také o provázanosti zemědělství na další sektory národního hospodářství a politiky Evropské unie, s čímž souvisí nezbytnost v dalším programovém období více využívat zdroje z různých programů, jako například Horizont, či Věda a výzkum. Prezident AK ČR informoval o aktuálních prioritách konsorcia a průběhu jednání. Šefčovič ocenil aktivní přístup zástupců Konsorcia, přičemž zdůraznil, že pravidelná a včasná výměna informací mezi zástupci profesních organizací a Evropskou komisí je pro prosazování požadavků členské základny zásadní. Společná zemědělská politika se tvoří v Bruselu, a proto je nezbytné ji ovlivňovat právě tam, kde se tvoří.

Závěr
Aktivní přístup Konsorcia má již první výsledky. Původně navrhované zastropovaní přímých plateb, proti němuž byly původně pouze Česká republika a Slovensko, se v současnosti nelíbí většině členských zemí, protože by tento systém měl reálné negativní vliv téměř na všechny zemědělce, ale i na životní prostředí. Jednání v Bruselu budou pokračovat v září, tedy hned poté, co se europoslanci a zaměstnanci evropských institucí vrátí po letních dovolených. Čas dovolených využijí členové konsorcia na zpracování dalších podkladů pro jednání.

Mgr. Ing. Jarmila Dubravská, PhD., AK ČR

Agrární komora ČR obhajuje požadavky zemědělců doma i v zahraničí.

Ing. Zdeněk Jandejsek, CSc., prezident AK ČR

videa ›

Odběr novinek

Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.Kurzovní lístek

16. 07. 2019

EuroEuro25,575
DolarDolar22,694
LibraLibra28,458

zdroj: www.cnb.cz

Anketa

Jak veliký problém pro vás letos představují hraboši?

počet hlasů: 303

18. Červenec
23. celostátní výstava Květy a Festival umění aneb nejen trpaslíci míří do Lysé více ›
19. Červenec
Ochutnávka RP - Farmářské trhy Český Brod více ›
20. Červenec
Ochutnávka RP - Skalecká pouť 2019 více ›
20. Červenec
ZAHRADOU S ODBORNÍKEM - Letní trvalky více ›
27. Červenec
ZAHRADOU S ODBORNÍKEM - Užitkové rostliny Nového světa více ›
Akce škol:
16. Září
Hejnický dřevorubec více ›
20. Září
ZAHRADNICKO–ZEMĚDĚLSKÁ VÝSTAVA LIBVERDA 2019 více ›


Na dnes není v kalendáři žádné akce.
Přehled konaných akcí naleznete zde ›
Kalendář školních akcí ›

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2019 - AK ČR | vyroba-www.cz