InfoZprávyZemědělstvíRostlinná výroba

Setkání šlechtitelů a semenářů v rámci konání valné hromady ČMŠSA

08. 09. 2020

TISKOVÁ ZPRÁVA - PREAMBULE: Aktuální vývoj šlechtitelské a semenářské legislativy, dotační podpora sektoru, následky restrikcí dalších účinných látek na ochranu rostlin, nutnost zajišťování pohybu osiv a sadby v době mimořádné krize a otázka soběstačnosti v zemědělském sektoru byly hlavními tématy jednání Valné hromady ČMŠSA.

Valná hromada Českomoravské šlechtitelské a semenářské asociace (ČMŠSA) byla svolána prezidentem asociace Ing. Janem Prášilem a uskutečnila se 3. září 2020 v Hradci Králové. Tohoto výročního zasedání se zúčastnila naprostá většina členů asociace.


Pozvání přijali také významní hosté, mimo jiné místopředseda zemědělského výboru PS Parlamentu ČR Ing. Josef Kott, náměstek pro řízení Sekce zemědělství a potravinářství MZe Ing. Jindřich Fialka, náměstek pro řízení Sekce EU a zahraničních vztahů, MZe Ing. Jiří Šír, ředitelka Sekce projektových opatření PRV, OP Rybářství a Národních dotací SZIF Ing. Kateřina Adamcová, prezident Agrární komory ČR Ing. Jan Doležal a ředitelé sekcí a odborů ÚKZÚZ.


Náměstek Ing. Jindřich Fialka seznámil přítomné se současnou situací ve vztahu k národním dotacím a poděkoval semenářům za zajištění hladkého průběhu dodávek osiv a sadby letos na jaře, na začátku pandemie COVID-19. Náměstek Ing. Jiří Šír ve svém vystoupení mimo jiné shrnul aktuální stav vyjednávání budoucí SZP a víceletého finančního plánu 2021-2027. Prezident AK ČR Ing. Jan Doležal zdůraznil ve svém příspěvku, že by měly být stejné parametry na osiva a sadbu, které jsou dodávány nejen v rámci vnitrounijního obchodu, ale také ze třetích zemí. Ředitelka Ing. Kateřina Adamcová informovala o postupu administrace žádostí u dotačních programů a ujistila, že ze strany SZIF je zde snaha co nejvíce zjednodušit elektronické zasílání dokladů přes Portál farmáře.


V rámci Valné hromady proběhly volby do představenstva ČMŠSA na čtyřleté období 2020-2024. Ing. Jan Prášil obhájil pozici prezidenta ČMŠSA, Ing. Antonín Doleček a Dr. Ivo Sedláček obhájili posty místopředsedů a Ing. Milan Děd a Ing. Viktor Kopačka zůstávají členy představenstva asociace. Novým členem představenstva byl zvolen Ing. Ladislav Kulas. Prezident Ing. Jan Prášil a výkonná ředitelka Ing. Vlasta Horká ve svých příspěvcích zhodnotili činnost asociace v uplynulých čtyřech letech a konstatovali, že:

  • je nutné zajistit odpovídající podporu prostřednictvím národních dotací tak, aby byly z hlediska financování šlechtění zachovány srovnatelné podmínky s ostatními zeměmi EU, aby nedocházelo k dalšímu oslabení konkurenceschopnosti českého šlechtění a semenářství.
  • je třeba aktivně prosazovat používání certifikovaných osiv jako základního předpokladu pro dosažení kvalitní a zdravé produkce českých potravin. Legislativa postupně zvyšuje administrativní zátěž při výrobě uznaného osiva, a to přináší výrobcům certifikovaných osiv další finanční náklady. Na druhou stranu se tím nepřímo podporují necertifikovaná osiva, která jsou mimo rámec kontrolního systému a nelze ověřit jejich zdravotní stav.
  • je nutné vystupovat proti zákazům dalších účinných látek, neboť je nezbytné zajistit účinné přípravky na ochranu rostlin, zejména mořidla, aby v budoucnu nedocházelo
    k nekontrolovatelnému rozšiřování chorob přenosných osivem.


Do usnesení Valné hromady byly promítnuty nově úkoly ve vztahu ke strategickému významu šlechtitelského a semenářského sektoru:

  • Je nutné jednat o podpoře ze strany státu při zajišťování pohybu osiv v době mimořádné krize, jakou je např. pandemie způsobená COVID. Uzavření hranic nebo zpomalení přeshraničního pohybu osiv by mohlo způsobit významný problém v dodavatelském řetězci osiv a sadby.
  • V otázce zajištění soběstačnosti v zemědělském sektoru je třeba jednat o možnosti zařazení šlechtění a semenářství mezi strategická odvětví státu.

Zdroj: Českomoravská šlechtitelská a semenářská asociace

Českomoravská šlechtitelská a semenářská asociace je profesním sdružením šlechtitelských a semenářských firem. Sdružení bylo založeno v roce 1993. V současné době sdružuje 72 členů. Sdružení je aktivním členem Agrární komory ČR , Mezinárodní semenářské federace (ISF), Evropské semenářské asociace (Euroseeds)

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde

Odběr novinek

Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.Anketa

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Akce AK:
25. Září
FLORIA PODZIM - BONSAJE 2020 více ›
25. Září
AKCE ZRUŠENA: Manažerský večer zemědělců, potravinářů a venkova Kraje Vysočina s odborným seminářem více ›
30. Září
Odborný seminář PK ČR - Aktuální novinky z oblasti potravinářské legislativy více ›
30. Září
Odborný seminář PK ČR - Aktuální novinky z oblasti potravinářské legislativy více ›
30. Září
Zaměstnávání cizinců v zemědělství více ›
Akce škol:
9. Říjen
Regionální výstava ovoce a dny otevřených dveří více ›
10. Prosinec
Vánoční výstava více ›


Dnes se konájí 2 akce.
Přehled konaných akcí naleznete zde ›
Kalendář školních akcí ›

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2020 - AK ČR | vyroba-www.cz