InfoZprávyZemědělstvíRostlinná výroba

Soběstačnost: „Šlechtitelé i osiváři pracují pro budoucnost“

18. 05. 2020

Tisková zpráva - 18. 5. 2020 -  Soběstačnost: slovo, které se v průběhu pandemie koronaviru začalo objevovat více než v předchozím období. Uzavřené hranice, obtížnější pohyb zboží, i zcela evidentní preferování národních zájmů nejen v Evropě, ho vrátilo zpět do našeho slovníku. Asi bychom byli naivní, kdybychom si v 21. století mysleli, že ve všech oblastech, které jsou nutné k zajištění chodu národní společnosti, budeme schopni většinu produktů vyrábět pouze v domácích podmínkách. Tak to možná bylo mnoho desetiletí zpět. V současném globalizovaném světě to již není příliš reálné. Přesto je nyní nutné zamyslet se nad poměrně vysokou závislostí nad dovozem mnohých komodit, včetně léků a ochranných pomůcek, z mimoevropských destinací, kam byla výroba přesunuta primárně z ekonomických důvodů.

Ekonomický rozměr je nesmírně důležitý. Dopady této pandemie do ekonomické oblasti se teprve odkrývají a recese bude docela zásadní. I z tohoto důvodu si dovolujeme tento krátký text na podporu jedné z oblastí, kterou se nebojíme nazvat strategickou a pro soběstačnost a rozumnou ekonomickou udržitelnost českého zemědělství za zásadní. Tou oblastí je semenářství polních a zahradních plodin a produkce ovocných a lesních dřevin. Je to segment, který má v českých zemích dlouhou tradici a je na velmi vysoké úrovni.

Českomoravská šlechtitelská a semenářská asociace (ČMŠSA) zastupuje většinu šlechtitelských a semenářských firem, které působí na domácím trhu. Zajištění kvalitního certifikovaného osiva a sadby je základní podmínkou pro založení kvalitních porostů a sadů. Chceme tímto textem zdůraznit opravdu strategický význam tohoto odvětví a podpořit všechny kolegy, kteří se semenářstvím zabývají. Aby i nadále zachovali minimálně stávající objemy výroby a velmi vysokou kvalitu své produkce. Nežádáme primárně o bianco šeky ze strany státu. Vyzýváme tímto příslušné orgány státní správy, aby tento sektor podporovaly a byly racionálními oponenty v rámci Evropské unie těm snahám, které např. velmi výrazně omezují počty účinných látek pro ochranu rostlin. Včetně mořidel, bez kterých se kvalitní semenářská produkce a prodej osiva neobejde.


ČMŠSA je reprezentantem také šlechtitelského sektoru. Šlechtění je v ČR na vysoké úrovni, o čemž svědčí stále nové a kvalitnější odrůdy českého původu. Současné suché období bude klást stále větší důraz na tvorbu nových šlechtitelských materiálů s parametry vyšší tolerance k abiotickým stresům. Klasickému šlechtění by jako doprovodné metody velmi prospěly tzv. nové šlechtitelské postupy, které by umožnily rychlejší a efektivnější změny požadovaných vlastností rostlin. Tyto metody byly před časem Evropským soudním dvorem postaveny na úroveň genetické modifikace. Myslíme si, že je nejvyšší čas otevřít znovu debatu o legalizaci těchto metod, za předpokladu zachování šlechtitelské výjimky mohou být přínosem v dalším šlechtění rostlin. Tyto metody jsou v jiných částech světa mimo Evropu běžně používány a výsledky jsou již vidět v praxi. Hrozí nám zaostávání evropských a českých šlechtitelských materiálů vůči těm mimoevropským. I toto je nakonec ve svém důsledku otázka soběstačnosti.


Pojďme se o tomto fenoménu racionálně bavit a zkusme i v ČR definovat, co je strategickým odvětvím pro zajištění soběstačnosti v zemědělském sektoru. Domníváme se, že šlechtění a semenářství tam určitě patří. Vždyť podle studie nezávislé agentury EU HFFA se šlechtění podílí 74 % na celkovém růstu produktivity rostlinné produkce a stojí za zvýšením výnosů zemědělských plodin ročně o 1,24 %.


Ing. Jan Prášil RNDr. Jan Nedělník, Ph.D.
prezident ČMŠSA člen představenstva ČMŠSA

Agrární komora ČR obhajuje požadavky zemědělců doma i v zahraničí.

Ing. Zdeněk Jandejsek, CSc., prezident AK ČR

videa ›

Odběr novinek

Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.Anketa

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

26. Květen
Jednání představenstva AK ČR více ›
27. Květen
Polní den ve Štítné nad Vláří více ›
29. Květen
Muškátová burza více ›
4. Červen
Výjezdní zasedání OAK Rakovník více ›
6. Červen
Zemědělská výstava Kroměříž 2020 více ›
Akce škol:
6. Červen
Víkend otevřených zahrad na Zahradnické fakultě MENDELU více ›
12. Červen
Oslavy 135. výročí založení zahradnické školy v Mělníku více ›


Na dnes není v kalendáři žádné akce.
Přehled konaných akcí naleznete zde ›
Kalendář školních akcí ›

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2020 - AK ČR | vyroba-www.cz