Společná kontrola Státní veterinární správy s Policií ČR odhalila nelegální prodej živočišných produktů neznámého původu

InfoZprávyZemědělstvíŽivočisná výroba vloženo: 29. 02. 2016


V Praze dne 29. 2. 2016 - Společné kontroly Státní veterinární správy (SVS) a Policie České republiky (PČR), provedené 18. února 2016 v areálu tržnice SAPA v Praze 4 a v sídle podnikatele v obci Vestec u Prahy, zjistily nepovolenou manipulaci s nebalenými živočišnými produkty neznámého původu a jejich následný prodej. Část skladovaných surovin jevila smyslové změny. Z důvodu možného ohrožení zdraví spotřebitelů byl pozastaven prodej více než čtyř tun živočišných produktů. Budou zlikvidovány na náklad kontrolovaných osob. O udělení sankcí rozhodne správní řízení.

Úřední veterinární lékaři Městské veterinární Správy v Praze spolu s Kriminální službou Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy prověřili zásilku čerstvých nebalených živočišných produktů, která směřovala do prodejen potravin v areálu tržnice SAPA. Ve třech prodejnách nedokázali provozovatelé doložit původ zboží. Jednalo se o vepřové maso, vnitřnosti, kosti, kůže a drůbeží maso. Bylo proto nařízeno zlikvidovat 200 kg těchto živočišných produktů.


Zároveň ve stejný den středočeští úřední veterinární lékaři spolu s policisty provedli kontrolu v sídle obchodní firmy v obci Vestec, ze které měla podle informací policie směřovat uvedená zásilka do areálu SAPA. Při kontrole byly v několika chladících a mrazících zařízeních nalezeny více než čtyři tuny neoznačených živočišných produktů (maso, ořezy, kosti, uši a kuřecí křídla, ale také například z neznámých důvodů skladovaná chlazená nevyčištěná vepřová střeva). Část z nich jevila známky smyslových změn: maso mělo netypickou barvu a bylo pokryto většími krystalky ledu, svědčícími o jeho opakovaném zmrazování, což představuje riziko pro veřejné zdraví. Suroviny jevící smyslové změny byly znehodnoceny nastříkáním modré barvy. SVS vydala písemný zákaz uvádět čtyři tuny živočišných produktů do oběhu.


Ani kontrolovaní prodejci v areálu SAPA, ani jejich dodavatel z obce Vestec nebyli registrováni pro manipulaci s produkty živočišného původu u SVS, což jim ukládá legislativa.


Z pohledu veterinárního dozoru porušili provozovatelé zákon o potravinách tím, že uváděli do oběhu výrobky neznámého původu. Tím, že manipulovali s živočišnými produkty bez registrace u SVS a nezajistili při nakládání s nimi požadované veterinární hygienické podmínky, porušili zákon o veterinární péči.


SVS spolupracuje při řešení závažných případů s PČR dlouhodobě. V nejbližší době obě strany podepíší dohodu, která by měla vzájemnou spolupráci ještě zlepšit.


Mgr. Petr Pejchal
Tiskový mluvčí SVS

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2021 - AK ČR | vyroba-www.cz