Statistická ročenka České republiky - 2016

InfoKomodityStatistické informaceStatistická ročenka vloženo: 23. 11. 2016


Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
dostává se Vám do rukou Statistická ročenka České republiky 2016. Prezentuje rok 2015, v němž se české ekonomice dařilo nejvíce za posledních osm let. Hrubý domácí produkt vzrostl o 4,5 % a tempo růstu našeho hospodářství v porovnání s Evropskou unií bylo více než dvojnásobné. Loňský rok byl pozitivní i v mnoha dalších ohledech. Míra zaměstnanosti dosáhla vysoké úrovně 70,2 %. Míra nezaměstnanosti byla jednou z nejnižších v Unii. Rostly počty zaměstnanců i průměrné mzdy.

Mnoho statistických údajů popisujících vývoj společnosti v roce 2015 naleznete právě ve Statistické ročence, která je rozčleněna do 29 kapitol. Obsahuje 52 nových tabulek. Například hned v první kapitole Vybrané ukazatele národního hospodářství s dlouhodobými časovými řadami od roku 2000 přibyly v části Vzdělávání nové ukazatele, mimo jiné veřejné výdaje na školství a jejich podíl na celkových výdajích státního rozpočtu. V kapitole Životní prostředí je nově zařazena tabulka Vodní díla. Tři nové tabulky jsou uvedeny v kapitole Zemědělství a zahrnují údaje vycházející ze Šetření o vinicích 2015. Kapitola Informační společnost je rozšířena o informace, které se věnují počítačovým a internetovým dovednostem. Nové tabulky v kapitole Vzdělávání pak obsahují data v členění na školy veřejné, státní a soukromé a uvádějí počty uchazečů o studium, počty studentů a absolventů. V kapitole Kultura a sport jsou poprvé publikovány údaje za umělecké festivaly.


Přepracovány a rozšířeny byly také kapitoly Zdravotnictví a Sociální zabezpečení. Konkrétně v rámci prvně jmenované kapitoly byla rozšířena tabulka o vybraných zdravotnických zařízeních. Zde jsou nově uvedena data například za ozdravovny a sanatoria, dětské domovy, záchrannou zdravotní službu či samostatné ordinace praktického lékaře a lékárny.


V kapitole Sociální zabezpečení byly tabulky týkající se důchodového a nemocenského pojištění zcela přepracovány, doplněny o nové ukazatele a dlouhodobé časové řady. Poprvé je uváděna například tabulka Dávky podpory v nezaměstnanosti, která obsahuje údaje o průměrném počtu uchazečů o zaměstnání s nárokem na podporu, průměrné měsíční výši podpory a celkových výdajích na dávky.


Statistická ročenka České republiky je velmi bohatým zdrojem spolehlivých a nezávislých informací pro všechny, kdo se chtějí orientovat a mít přehled o vývoji ekonomické, environmentální, demografické či sociální situace ve společnosti.


Její přípravě jsme věnovali mnoho úsilí. Dovolte mi proto závěrem poděkovat všem, kteří se na této činnosti podíleli. Věřím, že pro Vás Statistická ročenka bude nejen cenným pracovním či studijním podkladem, ale i inspirací všude tam, kde čísla a rozhodování na jejich základě hrají roli.


Iva Ritschelová,
předsedkyně Českého statistického úřadu

Statistická ročenka ke stažení

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2022 - AK ČR | vyroba-www.cz