Sucho bude pokračovat nejméně 14 dní

InfoZprávyZemědělství vloženo: 06. 08. 2015


05. 08. 2015 - I v následujících týdnech bude dle meteorologické předpovědi srážek poskrovnu, vyskytovat by se měly jen ojedinělé bouřky a přeháňky. Sucho v půdě a na povrchových tocích tak bude pokračovat. Průtoky budou setrvalé nebo nadále velmi zvolna klesající. V případě podzemních vod lze očekávat nadále mírný pokles hladin.

Velmi teplé a suché počasí z června a července pokračuje i na začátku srpna. Od počátku roku napršelo přibližně o 150 mm méně, než odpovídá dlouhodobému normálu, což je téměř třetina celkových srážek. Červenec se také do historie zapíše jako třetí nejteplejší na území ČR od roku 1934.


Sucho v půdě (vlhkost je nižší než 30 % využitelné vodní kapacity půdy) do hloubky 20 cm nadále panuje na naprosté většině území s výjimkou horských poloh, navíc na velké části Jihočeského kraje, středního a horního Polabí se vlhkost půdy pohybuje na hodnotách tzv. bodu vadnutí, který je limitem pro usychání rostliny. Sucho na většině území převládá i v hlubších vrstvách půdy, nejvíce zasažené jsou oblasti na jihu Moravy a také v části Polabí.

Průtoky ve vodních tocích jsou velmi malé, většinou dosahují hodnot v rozmezí od 10 do 50 % dlouhodobých průměrů pro měsíc srpen, ještě nižší hodnoty jsou zaznamenány například na přítocích středního Labe, střední Vltavy a v povodí Lužnice. Přitom na některých vyhodnocovaných profilech jsou dosažena průtoková minima pro daný den za celou dobu pozorování; jedná se o Labe v profilech Jaroměř a Přelouč, Orlici v Týništi nad Orlicí, Mrlinu ve Vestci, Lužickou Nisu v Liberci, Kamenici ve Hřensku, Ostružnou v Kolinci, Blanici v Heřmani, Otavu v Písku, Lužnici v Klenovicích, Úterský potok, Bělou v Mikulovicích, Moravici ve Velké Štáhli, Moravu v Moravičanech a Bečvu v Dluhonicích.


Bouřky a přeháňky, které se ojediněle vyskytují, vedou pouze ke krátkodobým a většinou malým vzestupům hladin menších toků, po nichž dochází k rychlým poklesům na původní hodnoty.

Dlouhodobé trvání sucha se již významně promítlo i do stavu podzemních vod, kde již 54 % sledovaných mělkých vrtů pokleslo na úroveň hodnocenou jako silné až mimořádné sucho.

Výhled

Nejnovější předpověď ČHMÚ v následujících 10 dnech očekává výrazně nadprůměrnou teplotu vzduchu. V maximech bude většinou přesahovat 30 °C, v některých dnech i 35 °C a v extrémech může vyšplhat až na 39 °C. Dle předpovědí z Evropského centra pro střednědobé předpovědi počasí bude i druhá polovina srpna teplotně nadprůměrná.
Srážky, které se do poloviny srpna očekávají, budou jen sporadické, v podobě bouřek a přeháněk, které se budou vyskytovat nerovnoměrné s velkými lokálními rozdíly.

Stav sucha tak bude v průběhu srpna i nadále pokračovat jak v půdě, což je spojeno s přetrvávajícím nebezpečím vzniku požárů, tak i v případě extrémně malých průtoků na vodních tocích a klesajících hladin podzemních vod. Pokud se tato předpověď naplní, bude období červenec-srpen 2015 nejteplejší a nejsušší od začátku meteorologických pozorování na území ČR.

Vlně veder a pokračujícímu suchu je třeba přizpůsobit své chování v podobě dodržování pitného režimu, omezení pobytu na přímém slunci, vyvarování se používání otevřeného ohně a dalších rizikových činností pro vznik požárů, omezení nadbytečné spotřeby vody aj.

Informace o aktuálním vývoji meteorologické a hydrologické situace najdete na adrese ČHMÚ, kde je speciální sekce věnovaná monitorování sucha.

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2021 - AK ČR | vyroba-www.cz