SZIF informuje o dalších krizových opatřeních v souvislosti s vývojem trhu s mlékem

InfoKomodityŽivočišná výrobaMléko a mléčné výrobky vloženo: 19. 10. 2015


Praha, 16. října 2015 - Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) uveřejní v pondělí 19. října 2015 na svých webových stránkách Podmínky k žádostem o uzavření smlouvy pro zájemce o soukromé skladování mléčných výrobků - sušeného odstředěného mléka (SOM) a sýrů. Žádosti pro uvedené mléčné výrobky musí žadatelé podávat odděleně, tedy pro každý výrobek zvlášť na samostatném formuláři.

S cílem snížit přetlak nabídky na trhu s mlékem a mléčnými výrobky připravila Evropská komise úpravu režimu soukromého skladování SOM tak, aby podpořila soukromé skladování. Evropská komise proto prodloužila období, po které může být SOM v rámci podpory soukromého skladování uskladněno.


Vedle stávajícího režimu soukromého skladování SOM, kdy je skladovací období 90 – 210 dní, poběží samostatně ještě nový režim se skladovacím obdobím 365 dní. Fixní náklady na uskladnění SOM v rámci tohoto nového režimu zůstávají stejné, a to 8,86 EUR/t, zvyšuje se ale podpora na den smluvního skladování na 0,36 EUR/t/den (u stávajícího režimu nadále zůstává podpora na den smluvního skladování SOM 0,16 EUR/t). Oba programy poběží paralelně s tím, že se žadatel musí před podáním žádosti rozhodnout, jakou dobu uskladnění zvolí. Tato volba je od data podání žádosti neměnná.


Pro úplnost informace SZIF uvádí, že stále běží režim soukromého skladování másla, kdy je skladovací období 90 – 210 dní, fixní náklady na uskladnění másla činí 18,93 EUR/t a podpora na den smluvního skladování másla činí 0,28 EUR/t/den smluvního skladování.


Žádosti o uzavření smlouvy o soukromém skladování másla a SOM je možno podávat do 29. února 2016. Minimální množství, na které může být podána žádost, činí 10 tun másla nebo SOM.


Vzhledem k tomu, že pokračuje pokles ceny syrového mléka (v prvním pololetí roku 2015 se snížil export sýrů z EU o 10 %, zatímco výroba vzrostla o 0,5 % ve stejném období), otevírá Evropská komise jako dočasné mimořádné opatření režim podpory soukromého skladování některých sýrů při stanovení výše podpory předem. Oproti režimu soukromého skladování sýrů, který byl krátce otevřen na podzim 2014, dojde v nově otevíraném režimu ke změnám směrem k lepšímu využití podpory.


Podpora může být udělena produktům vhodným k uskladnění, jedná se o strouhané sýry nebo práškové sýry všech druhů, tavené sýry, sýry s modrou plísní, ostatní sýry a mražený tvaroh.


Podpora na soukromé skladování sýrů bude v rámci EU poskytnuta maximálně do 100 000 tun, toto množství je dále rozděleno mezi jednotlivé členské státy. Pro ČR je přidělené množství 1 421 t. Po tříměsíčním období podávání žádostí dojde k realokaci nevyužitého množství.


Evropská komise následně přerozdělí množství členským státům, které před koncem roku 2015 oznámí, že by využily větší množství, než jim bylo původně přiděleno.


U režimu soukromého skladování sýrů bude skladovací období 60 – 210 dní, fixní náklady na uskladnění sýrů budou činit 15,57 EUR/t a podpora na den smluvního skladování sýrů je 0,40 EUR/t/den smluvního skladování.


Žádosti o uzavření smlouvy o soukromém skladování sýrů je možno podávat do 15. ledna 2016, minimální množství, na které může být podána žádost, činí 0,5 tuny sýru.


Bližší informace jsou uvedeny na webové adrese www.szif.cz.
Vladimíra Nováková
tisková mluvčí SZIF

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2022 - AK ČR | vyroba-www.cz