SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2016

InfoDotacePlatby na základě jednotné žádosti vloženo: 01. 07. 2016


Praha, 30. června 2016 – Dne 10. června byl definitivně ukončen příjem Jednotné žádosti 2016. Celkem bylo podáno 30 632 žádostí, což je přibližně o 1 400 více ve srovnání s loňským rokem. Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) jako administrátor žádostí o zemědělské dotace na Jednotné žádosti 2016 vyplatí dle předpokladů 31,6 miliard korun. Zástupci médií se mohli s vyhodnocením letošního příjmu žádostí seznámit na dnešní tiskové konferenci, kterou SZIF pořádal.

Příjem Jednotných žádostí v letošním roce probíhal od 8. dubna do 16. května 2016. Žádosti bylo možné podat i po řádném termínu ukončení příjmu, a to až do 10. června, ale ty už podléhaly sankci ve výši 1 % z celkové dotace za každý pracovní den. Žádosti o zařazení do Agroenvironmentálně - klimatických opatření a Ekologického zemědělství již po 16. květnu nebylo možné pod at.


Také letos byl zájem žadatelů o dotace velký. V řádném termínu bylo podáno celkem 30 130 žádostí, po termínu ještě dalších 502. Celkem tedy SZIF přijal 30 632 Jednotných žádostí 2016. Drtivá většina byla podána prostřednictvím Portálu farmáře, jednalo se o necelých 98 % žádostí.


Žadatelům bude v rámci Jednotné žádosti 2016 dle předpokladů vyplaceno přes 31,6 miliard korun.


Co se harmonogramu výplat podpor Jednotné žádosti 2016 týká, na nejrozšířenější zemědělskou dotaci – Jednotou platbu na plochu (SAPS) začne SZIF vyplácet 50 % zálohu začátkem listopadu 2016. Realizace záloh je podmíněna potvrzením stanovení výše finanční disciplíny Evropskou komisí nejpozději do konce října 2016, tak jak tomu bylo v roce 2015. Platba zálohy bude provedena současně s odesláním rozhodnutí na SAPS.
U ostatních dotací je pak pro samotnou platbu nutné vyčkat na nabytí právní moci rozhodnutí. U Platby za dodržení zemědělských postupů příznivých pro klima a životní prostředí (Greening) dojde k zásadní změně oproti roku 2015, a to k urychlení vydávání rozhodnutí, které se spustí od 9. ledna 2017.


V prosinci 2016 bude zahájeno vydávání rozhodnutí na Platbu pro oblasti s přírodními či jinými zvláštními omezeními (LFA) a Dobrovolné podpory vázané na produkci (VCS) - cukrová řepa a dojnice. Dále dojde k urychlení vydávání rozhodnutí u ekologického zemědělství a ošetřování travních porostu u opatření AEKO.


Všechny předpokládané termíny jsou uvedeny v přiloženém harmonogramu.


Doporučujeme všem žadatelům zohlednit plánovaný harmonogram vydávání rozhodnutí ve svém podnikání i v letech 2016 a 2017. Na toto bychom chtěli opětovně upozornit hlavně z toho důvodu, že mnoho žadatelů na změny ve struktuře a termínech plateb vázaných na Jednotnou žádost 2015 nezareagovalo a v tomto důsledku se mohli dostávat do problémů.

Změny v harmonogramu výplat těchto plateb vychází z nastavení podmínek nové Společné zemědělské politiky (SZP) a promítnou se do celého programového období SZP – tj. do roku 2020. Zároveň bychom chtěli ubezpečit, že snahou SZIF je samozřejmě časové rozpětí mezi výplatami jednotlivých opatření maximálně zkrátit.

Vladimíra Nováková
tisková mluvčí SZIF


Státní zemědělský intervenční fond je akreditovanou platební agenturou pro provádění opatření Společné zemědělské politiky financovaných z Evropského zemědělského záručního fondu, Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova a Evropského námořního a rybářského fondu. Je zprostředkovatelem finanční podpory z Evropské unie a národních zdrojů. V současné době SZIF administruje režimy podpor 1. a 2. pilíře Společné zemědělské politiky. Konkrétně se jedná o přímé platby, tržní opatření a Program rozvoje venkova. SZIF rovněž administruje národní značky kvalitních potravin KLASA a Regionální potravina.


celá informace včetně Harmonogramu předpokládané administrace podpor pod IACS za rok 2016 – 2017

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2021 - AK ČR | vyroba-www.cz