SZIF reaguje na zavádějící informace v článku, který zpochybňuje výplaty dotací

InfoZprávyZemědělstvíEkonomické zpravodajství vloženo: 03. 06. 2016


V Praze 3. 6. 2016 - Platební agentura Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), která administruje zemědělské dotace, reaguje na některé skutečnosti uvedené v článku „Stát zasévá nervozitu a ekonomické problémy mezi české zemědělce“, jehož autorem je PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců, a který byl uveřejněn v několika médiích. Jeho obsahem bylo zpochybnění harmonogramu výplatu některých opatření v rámci Jednotné žádosti 2015. Konkrétně se jedná o Agroenvironmentální opatření, Agroenvironmentálně-klimatická opatření a Ekologické zemědělství, tedy dotace určené těm, kteří obhospodařují území vysoké přírodní hodnoty, přírodních zdrojů, biologické rozmanitosti a pomáhají udržovat ráz krajiny v souladu s ekologickými principy. Informace uváděné v článku jsou zavádějící.

Nemůžeme nechat bez odezvy tvrzení, že v polovině května nebylo vydáno žádné rozhodnutí k opatření Ekologické zemědělství. Uvádíme konkrétní počty vydaných rozhodnutí v půlce letošního května, které hovoří za vše. V té době byly vydány přibližně tři čtvrtiny rozhodnutí:


Počty odeslaných rozhodnutí v % k 15. 5. 2016:
Agroenvironmentální opatření 83 %
Agroenvironmentálně-klimatická opatření 73 %
Ekologické zemědělství 73 %

Co se harmonogramu výplat uvedených opatření týká, plníme to, o čem jsme informovali žadatele začátkem letošního roku. Oproti předpokladu z loňského roku se rozhodnutí začala vydávat o jeden až dva týdny později v závislosti na opatření, nejednalo se tedy o výrazné zpoždění. Zároveň bychom žadatele chtěli ujistit, že termín vydání 90 % rozhodnutí splníme podle původního harmonogramu do 30. června 2016.


Tento termín zůstává beze změny.


Srovnávat postup administrace z roku 2014 s loňským rokem není možné. Rok 2015 byl ve znamení implementace nové Společné zemědělské politiky. Ta přinesla žadatelům řadu změn, nová opatření s mnoha novými podmínkami, přičemž současně hodně žadatelů uzavíralo nové závazky.


Chápeme, že prodloužení výplat může pro řadu žadatelů s finančními závazky představovat složitou situaci. Na druhou stranu však žadatel nemůže spoléhat na to, že obdrží peníze ke konkrétnímu datu u jakékoli dotace . Je třeba zohlednit, že vydávání rozhodnutí (a tím i vyplácení) probíhá po celé období deklarované v harmonogramu.


Rádi bychom zemědělskou veřejnost ujistili, že děláme vše pro to, aby se k nim finanční prostředky dostaly co nejdříve.


Vladimíra Nováková
tisková mluvčí SZIF

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2021 - AK ČR | vyroba-www.cz