Třetina kontrolovaných restaurací informovala spotřebitele nepravdivě

InfoZprávyPotravinářstvíBezpečnost potravin vloženo: 12. 05. 2016


11. 05. 2016 -  V rámci speciální kontrolní akce Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) prověřila, zda provozovatelé restaurací a rychlých občerstvení neuvádí v nabídkách pokrmů nepravdivé nebo zavádějící informace. V celkem 110 kontrolovaných provozovnách se inspektoři zaměřili zejména na to, zda informace o složení pokrmů v jídelních lístcích, nabídkových tabulích, nebo poskytnuté ústně odpovídají reálně použitým surovinám.

Uvedení nepravdivé nebo zavádějící informace inspektoři zjistili ve 30 provozovnách – u 27,3 % kontrol -, přičemž nepřesnost byla vždy v neprospěch spotřebitele.

Nejčastěji inspektoři zaznamenali pochybení u označování mléčných výrobků, celkem ve 27 případech, tedy u každé čtvrté kontrolované provozovny. Kontrola potvrdila neoprávněné použití termínu sýr a smetana u pokrmů připravených z potravin na bázi rostlinných tuků a olejů.  Typicky provozovatel informoval o použití smetany, ve skutečnosti ale použil náhradu s např. palmovým tukem, řepkovým, slunečnicovým, sójovým nebo kukuřicovým olejem za využití další složky jako např. sušené mléko, sušené podmáslí, emulgátory, zahušťovadla a stabilizátory. Prohřešek SZPI nejčastěji zjistila u pizzerií a italských restaurací klamajících ohledně smetanového základu pizzy a omáček. V pěti případech inspekce zjistila i nahrazení deklarovaného sýra výrobkem na bázi rostlinných tuků a olejů.

Ve třech provozovnách inspektoři prokázali klamavé užití názvu šunka, když provozovatel ve skutečnosti v pokrmu použil surovinu typu nářez z kýty konzumní, nářez z plece konzumní apod.

Kontroly byly mj. zaměřeny i na dodržování pravidel při používání chráněných označení původu (CHOP). Celkem v 9 případech provozovatelé neoprávněně použili označení parmezán, který je vyhrazen pro výrobky nesoucí CHOP Parmigiano – Reggiano, tj. byly vyrobeny za definovaných podmínek. V menší míře došlo i na nesprávné užití termínu parmská šunka.

Vzhledem k neuspokojivým výsledkům kontroly bude kontrolní činnost ohledně označování pokrmů v restauracích a dalších provozech společného stravování i nadále pokračovat v nesnížené intenzitě.

Zpracoval: Mgr. Pavel Kopřiva - tiskový mluvčí, tel.: +420 542 426 633  

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2021 - AK ČR | vyroba-www.cz