InfoVzděláváníZemědělství a venkovRostlinná výroba

Upozornění na zavádějící informace v reklamních sděleních u výpěstků sloupcovitých odrůd ovoce

17. 03. 2020

26.2.2020 - Tisková zpráva – V tištěných médiích a na internetu se pravidelně objevují inzeráty na výpěstky (stromky) sloupcovitých odrůd ovoce odolných „nemocím a mrazu“. Upozorňujeme spotřebitele, aby si informace v podobných inzerátech ověřovali, jelikož nemusí vždy odpovídat skutečnosti.

Registrujeme aktivity společností, které komunikují zejména prostřednictvím P.O.BOXU a jejichž vlastnická struktura bývá tvořena mnohdy zahraničním prvkem. K propagaci nákupu používají formu určité nadsázky a reklamního přehánění, které je obecně v reklamním sdělení z pohledu průměrného spotřebitele přípustné.

V případě zmíněných aktivit u sloupcovitých odrůd ovoce považujeme za nutné uvést některá uváděná tvrzení na pravou míru a ochránit tak před případnými riziky zákazníka/spotřebitele před jejich nákupem.

Informace o sběru velkého množství ovoce z inzerovaných stromků (někdy mylně označovaných za keře) po celý rok je zavádějící, jelikož každý druh nebo odrůda plodí v jiném období v rámci vegetace a podle toho má také většinou užití pro rychlou spotřebu nebo skladování.

Ve zmíněných reklamách dále není uvedeno, jak intenzivní má být péče o výpěstek (stromek).

Většina nabízených odrůd musí být z důvodu omezení růstu naštěpována na velmi slabě rostoucí podnože. Čím slaběji rostoucí podnož, tím menší kořenový systém a s tím spojená výraznější potřeba pravidelných a dostatečných dodávek vody a živin.

Primárně se tyto slabě rostoucí výpěstky vyrábí pro intenzivní produkční výsadby, kde se počítá s využitím kapkové závlahy obohacené o živiny pro rostlinu potřebné.

Věty typu „není potřeba žádné udržování“ je nutno brát s jistou formou nadsázky, s níž reklama na zboží a služby obecně pracuje. Naopak uvedené výpěstky vyžadují více péče, jelikož jsou takto nabízeny většinou odrůdy, které nemají dán sloupcovitý charakter růstu genetickou výbavou.

V případě, že chce zákazník/spotřebitel dosáhnout sloupcovitého růstu, je nutné výpěstky neustále zastřihovat a zaštipovat.

Tato činnost může být sice omezena v případě pěstování takových rostlin v květináči s omezeným přísunem vody a živin, potom ale bude s největší pravděpodobností méně plodit, podléhat stresovým faktorům a postupně může hynout. Je nutno si uvědomit, že v těchto případech se nejedná o bonsai, nýbrž o plodící rostlinu, která musí vydat mnoho energie na tvorbu, jak je prezentováno, šťavnatých a voňavých plodů.

Důležitá poznámka na závěr, v inzerátech je mnohdy uvedeno, že jsou nabízené odrůdy výpěstků odolné vůči „nemocím a mrazu“, např. odrůda jabloně s názvem Idared, která trpí výrazně padlím jabloňovým a strupovitostí se bez ochrany proti těmto škodlivým organismům pěstuje velmi obtížně, takže uvedené tvrzení o odolnosti těchto výpěstků je nutno brát s rezervou.


Ivana Kršková, tisková mluvčí

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde

Odběr novinek

Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.Anketa

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

7. Srpen
FLORIA LÉTO 2020 více ›
8. Srpen
Zahradou s odborníkem – Letničky více ›
15. Srpen
Lesní slavnosti, Landartová stezka, ochutnávka z regionálních pivovarů více ›
20. Srpen
FLORA OLOMOUC 2020 – letní etapa více ›
20. Srpen
LETNÍ ZAHRADNICKÉ TRHY 2020 více ›
Akce škol:
15. Červen
Víno 6 regionů více ›
17. Září
Květinová show více ›


Dnes se koná 1 akce.
Přehled konaných akcí naleznete zde ›
Kalendář školních akcí ›

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2020 - AK ČR | vyroba-www.cz