Ústřední ředitel SVS jednal v Číně o podmínkách vývozu živočišných produktů pro české firmy

InfoZprávyZemědělstvíŽivočisná výroba vloženo: 05. 05. 2016


V Praze dne 5. 5. 2016 - Ústřední ředitel Státní veterinární správy (SVS) Zbyněk Semerád se v tomto týdnu účastní pracovní cesty ministra zemědělství Mariana Jurečky s podnikatelskou misí do Číny. Důležitým bodem nabitého programu z veterinárního pohledu bylo především jednání o zjednodušení podmínek pro vývoz vybraných produktů živočišného původu a zvířat z České republiky na tamní trh. Významným úspěchem je především dohoda o zjednodušení schvalovacího procesu pro zájemce o vývoz vepřového masa.

Při jednáních se zástupci Generálního úřadu pro kontrolu nad kvalitou, inspekci a karanténu Čínské lidové republiky (AQSIQ) se mimo jiné hovořilo o schvalování vývozu vepřového a hovězího masa a výrobků z nich. Ministr Jurečka a Zhi Shuping, šéf AQSIQ, podepsali ve středu na závěr jednání memorandum o porozumění, týkající se spolupráce v oblasti zdraví rostlin a zvířat a bezpečnosti potravin. Memorandum rovněž zahrnuje vzájemnou spolupráci v oblastech kompetencí veterinárního dozoru.


Česká republika v současné době není schválena pro vývoz masa a masných výrobků do Číny. Schvalovací procedura pro vývoz těchto komodit do asijské země je velmi složitá a dlouhodobá a zpravidla zahrnuje také inspekci čínských odborníků v konkrétních podnicích. U vepřového se nově podařilo vyjednat, že inspekce čínského dozorového orgánu v ČR nebude nutná. Poté, co česká strana vyplní zaslaný dotazník, začnou se hned vyjednávat vývozní podmínky.


Vzhledem k tomu, že ČR v loňském roce obdržela od Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE) status země se zanedbatelným rizikem výskytu BSE (tzv. „nemoci šílených krav“), otevřelo to českým zájemcům možnost jednat o vývozu hovězího mimo jiné právě do Číny. Ústřední ředitel SVS proto diskutoval s čínskou stranou předpokládaný časový horizont pro možnou registraci českých firem pro vývoz hovězího masa.


Rostoucí intenzitu obchodních vztahů mezi ČR a Čínou dokládá nejen zájem českých podnikatelů o účast v obchodní misi, ale i fakt, že je Čína jednou ze zemí, kde od začátku letošního roku zřídila Česká republika pozici zemědělského diplomata.


„Cílem Státní veterinární správy je nejen dozorovat zdravotní nezávadnost živočišných produktůna našem trhu, ale také napomáhat českým firmám při uplatňování jejich produkce na zahraničních trzích,“ uvedl Semerád.


Zástupci SVS ve věci usnadňování vývozu živočišné produkce z ČR do třetích zemí vedou řadu dlouhodobých jednání se zahraničními partnery. Například loni se SVS podařilo završit složitý schvalovací proces, který umožňuje vývoz vepřového masa a výrobků z vepřového masa z ČR do Japonska. Za loňský rok úřední veterinární lékaři potvrdili po provedené veterinární kontrole více jak 9 000 zásilek živých zvířat či živočišných produktů pro vývoz do třetích zemí.

Mgr. Petr Pejchal
tiskový mluvčí SVS
E: mluvci@svscr.cz 

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2022 - AK ČR | vyroba-www.cz