V pondělí jsme si připomněli Světový den boje proti vzteklině

InfoZprávyZemědělstvíŽivočisná výroba vloženo: 29. 09. 2015


Na pondělí 28. září připadala, kromě Dne české státnosti spojeného se svátkem patrona naší země, svatého Václava, také jiné, české veřejnosti podstatně méně známé výročí. V celém světě si především organizace odpovědné za zdraví lidí a zvířat připomenou „Světový den boje proti vzteklině“ (World Rabies Day). Tato nákaza v řadě zemí včetně České republiky sice již bezprostřední hrozbou není, z globálního pohledu však stále jde o velký problém. Každý rok na světě zemře na vzteklinu asi 70 tisíc lidí.

Vzteklina je virové onemocnění teplokrevných živočichů, včetně člověka, které napadá nervový systém a končí smrtí. Infekce se šíří prostřednictvím slin, nejčastěji v důsledku kousnutí nakaženým živočichem. Inkubační doba kolísá od několika dnů až po několik měsíců. Propuknou-li příznaky onemocnění spočívající ve změnách chování, agresivitě či nekontrolovatelných křečích, končí onemocnění u zvířat i lidí vždy smrtí.


Vzteklina hrozí především v Africe a Asii. Na tyto dva kontinenty připadá 95 procent obětí vztekliny. Ve velké míře se jedná o děti pokousané psem. Důvodem je především nízká míra proočkovanosti psů proti vzteklině v těchto oblastech a tím i její nejnižší kontrola. Míra rozšíření souvisí i se stavem tamní zdravotní péče a výchovy. Cestou k eliminaci nákazy v ohrožených územích je především vakcinace psů a preventivní vakcinace lidí. Odhaduje se, že očkováním 70 procent psů v postižených oblastech by zde mohla být vzteklina vymýcena a počet nakažení u lidí by tak klesl prakticky na nulu.


V současné době neexistuje účinná terapie, je možná pouze preventivní vakcinace. V ČR musí být psi, lišky a jezevci držení v zajetí ve stáří od 3 do 6 měsíců očkováni proti vzteklině a poté ještě během doby účinnosti předchozí použité očkovací látky přeočkováni. Navzdory příznivé nákazové situaci platí i nadále pro chovatele zvířat také povinnost předvést zvíře, které pokousalo člověka, k vyšetření veterinárním lékařem 1. a 5. den po pokousání.


Program orální vakcinace lišek proti vzteklině byl zahájen v České republice v roce 1989 a ukončen po 20 letech v roce 2009. Orální vakcinace byla účinná a vedla k likvidaci vztekliny na území ČR. Poslední případ vztekliny v ČR byl zaznamenán před 13 lety (duben 2002) u lišky.


V roce 2004 pak Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE) uznala Česko za zemi prostou této nákazy.


Navzdory statusu země prosté probíhá v Česku vyšetřování zvířat na výskyt vztekliny. Loni tak bylo v ČR na vzteklinu vyšetřeno 3 360 zvířat, z toho 3 123 volně žijících. Nejvyšší zastoupení měly jako nejrizikovější druh lišky, kterých bylo 3 044. Existuje reálné riziko cirkulace viru vztekliny v populaci netopýrů, kteří nejsou vyšetřováni, jelikož se jedná o chráněná zvířata. Případ vztekliny u netopýra byl v ČR před týdnem zaznamenán po více jak 10 letech. Přestože se jedná o specifický typ viru, který je adaptovaný na letouny, představuje potenciální riziko i pro člověka. Přenos tohoto typu viru vztekliny na člověka je však vzácný.


Státní veterinární správa sleduje pečlivě také situaci v okolních zemích, kde se vzteklina stále vyskytuje, mezi něž patří například i sousední Polsko či některé balkánské státy.


Mgr. Petr Pejchal
Tiskový mluvčí SVS

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2021 - AK ČR | vyroba-www.cz