Vakcína jako zemědělství: tmářství i světlo v tunelu N1

InfoAktualityZ médiíprezident vloženo: 08. 01. 2021


05.01.2021 Mladá fronta DNES Jan Doležal  - Hovory z lán(ů) - V novoročních projevech státníků zaznělo, že očkování představuje světlo na konci tunelu a jedinou cestu k návratu do normálního života. Dokážeme ho však provést dost rychle? V cestě jsou dvě překážky.

První je logistika. Vakcínu chce celý svět a větší objednávky dostanou přednost. Češi jsou vynalézavý národ, ale asi těžko bychom jako na jaře roušky podomácku vyráběli doma na koleni očkovací látky.


Druhou překážkou, možná ještě hůř překonatelnou, je nedůvěra části obyvatel vůči narychlo připravené vakcíně, případně v očkování vůbec. Rozšíření internetu přineslo nebývalou demokratizaci přístupu k informacím. Zároveň se však internet stal platformou pro šíření tmářství. Ze dne na den se tak v roce 2020 objevila plejáda amatérských epidemiologů, virologů a vakcionologů, která své publikum vyzývá, aby „to sdíleli, než to smažou“. Jde o zaručené „pravdy“ o viru či vakcíně a varování před celosvětovým spiknutím.


Mě to nepřekvapuje. O zemědělství a potravinářství podobné smyšlené příběhy kolují v řetězových e-mailech a na sociálních sítích drahnou dobu. Podle mnohých „odborníků“ je totiž moderní zemědělská produkce „proti přírodě“. Trnem v oku obvykle bývá ochrana rostlin, téma genetické modifikace rostlin či potravinových aditiv. Ač snad neexistuje sledovanější obor, a díky tomu je k dispozici obrovské množství studií od největších kapacit v oboru, část lidí bude raději věřit zaručené zprávě, kterou do světa vypustil kdovíkdo.


Ale vždy záleží na úhlu pohledu. Ono „proti přírodě“ je totiž do určité míry v pořádku. Kdyby bylo vše v souladu s přírodou, tedy bez zásahu člověka vybaveného znalostmi a postupy 21. století, mnoho potenciálních čtenářů tohoto textu by se možná ani roku 2021 nedožilo. Díky moderní medicíně a i díky modernímu zemědělství žijeme v době, kdy se kvalita života i průměrná doba dožití ve světě zvyšují.


Velkou výzvou pro zemědělství 21. století a pro lidstvo obecně je tzv. udržitelnost.
Tedy nalezení rovnováhy mezi využíváním zdrojů v současnosti a jejich uchováním pro budoucnost. Klíčem v zemědělství je využívání moderních technologií, jako je cílená aplikace přípravků na ochranu rostlin nebo moderní metody šlechtění. Vždy se však, ať už v medicíně, nebo v zemědělství, musíme ptát na to, zda je něco užitečné a bezpečné, nikoliv zda je to zdánlivě proti přírodě.

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2021 - AK ČR | vyroba-www.cz