InfoZprávyAgrární komora ČR

Ve hře je budoucnost čestných zemědělců

07. 01. 2014

Nerad používám vzletná přirovnání, i patos je mi poněkud vzdálen. Navzdory tomuto názoru se však nevyhnu tvrzení, že české, ale i moravské a slezské zemědělství se nachází na křižovatce. Ta křižovatka má jasně definované rozcestníky. A bude záležet i na nás, kterým směrem se v příštím sedmiletém období budeme ubírat. Našlápnuto je dobře. Až doposud byla odpracována kvanta hodin při diskusích, studiu materiálů či propočítávání jednotlivých variant. Všechny nevládní organizace zapojily štáby svých vyjednávačů tak, aby pravidla co nejlépe vyhovovala vlastním členům. Významná většina soubojů myšlenek a idejí byla vedena v duchu fair play. I tady však výjimka potvrzovala pravidlo.

Do konkrétností se pouštět nebudu. Informací o pravidlech společné zemědělské politiky na léta 2014 až 2020 je k dispozici mnoho a jsou veřejně dostupné. O čem však chci a budu hovořit, jsou mé postřehy ze zákulisí vyjednávání.


Při projednávání pravidel končícího období jsme se my, zástupci nevládních zemědělských organizací, příliš neangažovali. Dílem proto, že jsme nebyli nikterak vážně osloveni, dílem proto, že jsme se nikterak vážně nestarali. Pravidla, která byla přijata, nám umožnila v maximální míře čerpat evropské dotace. Bohužel ona struktura, ve které byly dotace poskytovány, způsobila významnou změnu charakteru zemědělského podnikání v České republice. Ten negativní dopad se dotkl zejména živočišné výroby, a to v méně příznivých oblastech. Jaký je praktický dopad? V určitých oblastech nížin zmizel skot, přestala se chovat prasata, hory se zatravnily. V kdysi významných zelinářských oblastech, jako jsou Znojemsko či Litoměřicko, se pěstuje obilí, řepka nebo kukuřice. Zeleninu, kterou jsme ještě v době nedávno minulé sami produkovali, musíme dovážet od pěstitelů tisíce kilometrů vzdálených. Že by to tak významně levněji dokázali vypěstovat? Určitě ne, to jen jiný způsob výplaty dotací, třeba i na závlahy, jim umožňuje být konkurenční i přes značný handicap přepravních nákladů.


Střízlivým odhadem ubylo čtyřicet tisíc pracovních příležitostí v zemědělské prvovýrobě. To představuje jen v tomto segmentu hospodářství výpadek příjmů do veřejných rozpočtů čtrnáct až patnáct miliard korun.


Všechno je o lidech. Ale také o štěstí. To platilo, platí a platit bude pro všechny aktéry. Počínaje vrátným v zemědělském podniku, konče ministrem zemědělství. Ten první brání majetek v řádu tisíců či milionů korun, ten druhy ovládá miliardy korun. Pokud máme štěstí při výběru vrátného, máme jistotu, že se nic neztratí, že náš majetek bude řádně chráněn. Ministra si nevybíráme, ten je nám určen, a pokud nemáme štěstí, ztráty jdou do miliard korun.


Proč o tom tak hovořím? Jednoduše proto, že osoba ministra zemědělství a jeho podřízených pracovníků sehrává v zemědělství konkrétního státu velmi významnou úlohu. Můžeme srovnávat. Ministři zemědělství posledních vlád se sice snažili, ta jejich snaha však stačila maximálně na okresní přebor. Jednoduše proto, že jejich průprava a výběr nejbližších spolupracovníků na víc neměla. Příchodem ministra zemědělství Miroslava Tomana se situace významně zlepšila. Komunikace s relevantními nevládními organizacemi nabyla na intenzitě. Názory jejich zástupců najednou mají diametrálně odlišnou váhu. Slovo výroba se opět vrátilo do slovníku ministerských úředníků, soběstačnost ve výrobě potravin přestává být prázdnou frází.


Před námi je finále. Byť je předvánoční čas, práce se nezastavily a pokračují v nezměněné intenzitě. Nikdo nechce a nemůže polevit. Ve hře je velmi mnoho. Budoucnost českých, moravských a slezských zemědělců, ve hře je budoucnost venkova.

Ing. Jan Veleba, prezident Agrární komory ČR

Agrární komora ČR obhajuje požadavky zemědělců doma i v zahraničí.

Ing. Zdeněk Jandejsek, CSc., prezident AK ČR

videa ›

Odběr novinek

Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.Kurzovní lístek

23. 09. 2019

EuroEuro25,910
DolarDolar23,490
LibraLibra29,368

zdroj: www.cnb.cz

Anketa

Jak veliký problém pro vás letos představují hraboši?

počet hlasů: 1127

25. Září
Pozvánka na VÚVeL FEST VI – od výzkumu k praxi "ZDRAVOTNÍ PROBLEMATIKA V CHOVECH RYB" více ›
25. Září
Program rozvoje venkova 2014-2020 - aktuality v dotačních možnostech v roce 2019 více ›
25. Září
Program rozvoje venkova 2014-2020 - aktuality v dotačních možnostech v roce 2019 ve dnech 25. – 26. září 2019 více ›
26. Září
Kontrola podmíněnosti v roce 2019 a příprava nové SZP - Bruntál více ›
27. Září
FLORIA KROMĚŘÍŽ 2019 více ›
Akce škol:
2. Říjen
Den otevřených dveří více ›
11. Říjen
REGIONÁLNÍ VÝSTAVA OVOCE A DNY OTEVŘENÝCH DVEŘÍ více ›


Na dnes není v kalendáři žádné akce.
Přehled konaných akcí naleznete zde ›
Kalendář školních akcí ›

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2019 - AK ČR | vyroba-www.cz