Ve státních lesích bude od října 2 500 bodů záchrany

InfoZprávyLesnictví a myslivost vloženo: 14. 09. 2016


8.9.2016 Tak zvané body záchrany, výrazné žluté tabule s unikátním kódem o rozměrech 33x14 centimetrů, budou od října rozmístěny ve státních lesích v celé republice, a to na 2 500 místech. Projekt připravily Lesy ČR ve spolupráci s Ministerstvem vnitra, konkrétně Hasičským záchranným sborem České republiky, který eviduje všechny “body záchrany“ v zemi.

Bod záchrany neboli rescue point nazývaný dříve traumatologickým bodem je místem v krajině označeným tabulkou s unikátním kódem. Usnadňuje lokalizaci člověka, který potřebuje pomoc. Jde o případy ohrožující život, zdraví, majetek nebo životní prostředí. Na tabulích jsou uvedeny všechny tísňové telefonní linky - 112, 150, 155 a 158. „Výroba tabulí přišla Lesy ČR na 160 tisíc korun a není vyloučeno, že v budoucnu přibydou další,“ uvedl Daniel Szórád, generální ředitel Lesů ČR. Tabule lesníci rozmístí v říjnu. Tehdy už budou kódy zaneseny do databáze Hasičského záchranného sboru České republiky, kterou využívají všechny složky integrovaného záchranného systému, tedy policie, hasiči, zdravotníci, ale i horská služba, obecní policie a další. „Místa vytipovali lesníci. Většinou jde o turistická rozcestí, lesní cyklostezky, lokality, jimiž prochází singltrek, horská sedla, pohoří nebo rozsáhlé lesy,“ řekl Daniel Szórád.

Projekt začal podnik připravovat v roce 2014. Navržená místa zástupci Lesů ČR konzultovali s profesionálními hasiči ze všech krajů.

Tabule z tvrzeného plastu s hliníkovým povrchem připomínají turistické značení. Jsou však výrazně žluté, a tedy viditelné i večer. Podobné tabulky se v minulosti objevovaly ve státních lesích na Litvínovsku, Luhačovicku a v okolí Boubína. Umístěny však byly živelně, bez systematické evidence či jednotné grafiky. Projekt Lesů ČR je novinkou a pro návštěvníky lesa výraznou změnou k lepšímu.

V Hradci Králové 8. září 2016

Mgr. Eva Jouklová
Tisková mluvčí Lesů ČR, s. p.
Tel.: 725 257 900
E-mail: jouklova@lesycr.cz

Poznámky pro editory:

    Státní podnik Lesy ČR obhospodařuje více než 1,2 miliony hektarů lesního majetku, tedy šestinu plochy ČR a zhruba polovinu lesů v ČR. Pečuje o více než 39 tisíc kilometrů vodních toků, tedy přibližně o třetinu délky vodních toků a bystřin v ČR.
    Lesy ČR jsou držiteli osvědčení v systému PEFC, a to na celé výměře spravovaného lesa. Uvedené osvědčení je dokladem, že LČR v lesích hospodaří v souladu se schválenými standardy trvale udržitelného hospodaření.

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2021 - AK ČR | vyroba-www.cz