Ve vojenském prostoru v Boleticích dnes veterináři prověřili svou připravenost na výskyt nebezpečných nákaz v chovech

InfoZprávyZemědělstvíŽivočisná výroba vloženo: 16. 06. 2016


V Praze dne 15. 6. 2016 - Státní veterinární správa (SVS) dnes ve spolupráci s veterinární službou Armády České republiky uskutečnila ve vojenském výcvikovém prostoru Boletice cvičení „Nákaza 2016“. Cvičení, jehož se zúčastnilo na osm desítek osob, včetně ústředního ředitele SVS Zbyňka Semeráda a zástupců ministerstva zemědělství prověřilo připravenost a součinnost veterinárního dozoru pro případy, že by se v tuzemských chovech vyskytlo podezření na slintavku a kulhavku a aviární influenzu (ptačí chřipku).

Cvičení bylo rozděleno na dvě části. Ta první, teoretická, zahrnovala prezentace odborníků na danou problematiku. Vystoupení představila mimo jiné aktuální legislativu v této oblasti a pohotovostní plány na zdolávání nebezpečných nákaz zvířat. Posluchači byli seznámeni také s aktuální nákazovou situací v ČR a v Evropě. Prezentaci o situaci ve své zemi zde měli také pozvaní zástupci polského ministerstva zemědělství.


Po přesunu do hospodářství v Květušíně následovala praktická část cvičení. Zástupci Krajské veterinární správy pro Jihočeský kraj zde předvedli vstup do podezřelých hospodářství včetně odběru vzorků a jejich zajištění pro transport do příslušné národní referenční laboratoře. Pracovníci Pohotovostních středisek pro mimořádné situace prověřili své vybavení k likvidaci ohnisek nebezpečných nákaz zvířat. Provedeno bylo i cvičné utracení pokusných zvířat.


Veterináři si vyzkoušeli také použití Wi-Fi kamer k monitorování z důvodu likvidace ohniska nákazy zaplynovaných prostorů stájí, do nichž nelze vstoupit bez dýchacího přístroje. Otestováno bylo také použití termovizního zařízení k dálkovému měření povrchové tělesné teploty u hospodářských zvířat.


Zástupci veterinární služby AČR představili své vybavení k polní laboratorní diagnostice a pro dekontaminaci zvířat a další prostředky, které jsou k dispozici pro případy řešení vážných nákazových situací na území ČR.


„Smyslem konání podobných cvičení je nejen prověřit součinnost jednotlivých složek, ale také zdokonalovat pohotovostní plány,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. „Nákazová situace v ČR je dobrá a ani jedna z výše jmenovaných nákaz se v zemi již roky nevyskytuje. Dozorové orgány přesto musí s rizikem jejich možného výskytu počítat a být připraveny okamžitě reagovat,“ dodal.

Mgr. Petr Pejchal
tiskový mluvčí SVS

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2021 - AK ČR | vyroba-www.cz