InfoKomodityBurzovní zpravodajstvíSója

Výhled nižších, než očekávaných zásob pomáhá sóje druhým dnem v cestě vzhůru

01. 10. 2019

Futures kontrakty na sójové boby na burze CBOT zaznamenaly v průběhu pondělní obchodní seance ve většině případů růst v rozmezí 17 až 23 centů na bušl. Sójový šrot posílil o 6 dolarů / MT a sójový olej si připsal 37 bodů. Včerejší ranní zpráva Národní zemědělské statistické služby (NASS) v USA, spadající pod americké ministerstvo zemědělství (USDA) ukázala, že revidované zásoby sóji v USA k 1. září dosahovaly 913 milionů bušlů, což je méně než obchodní odhady na úrovni 980 milionů.

Zmíněný údaj je sice na jednu stranu vyšší než v loňském roce, na stranu druhou je však o 92 milionů nižší, než odhad z letošního 12. září, který pracoval s údajem 1,005 miliardy bušlů. NASS revidovala odhad produkce sójových bobů v USA v sezóně 2018/2019 o 116 milionů bušlů níže na celkových 4.428 miliardy bušlů, jelikož průměrný výnos v USA v posledním roce klesl o 1 bušl na 50,6 bušlů na akr.

Týdenní údaje o vývoji a růstu plodin naznačují, že u 55 % v USA pěstované sóji farmáři zaznamenávají opadávání listů (indikace počátku dozrávání), přičemž sklizeno bylo k poslední neděli 7 % veškeré sóje. Oproti tomu dlouhodobý průměr pro toto období představuje 20 %.

Zpráva USDA ukázala, že ke zmíněnému datu bylo v USA známkou dobrý/excelentní označeno 55 % vyseté sóje (zlepšení o 1 % oproti poslední statistice). Vývoz sójových bobů byl v týdnu k 9/29 hlášen na úrovni 982.288 metrických tun, což znamená nárůst exportu oproti předešlému týdnu a zlepšení o 55,86 % oproti stejnému období v loňském roce. Meziročně se jedná o zlepšení o 6 %.

Zprávy z elektronické ranní komunikace ukázaly, že v průběhu včerejšího rána čínští importéři nakoupili v USA dalších 600 tisíc metrických tun sóji. Dle neoficiálních odhadů by cíl čínských nákupčích v tomto týdnu mohl činit 2 miliony metrických tun sóji.


Robert Černík, PRIME Brokers, zdroj: Barchart.com, 1.10.19

NENECHTE SI UTÉCT NEJNOVĚJŠÍ INVESTIČNÍ ANALÝZU ZVEŘEJNĚNOU V MINULÉM TÝDNU NA WEBU PRIME Brokers. SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU A NA TWITTERU.

Agrární komora ČR obhajuje požadavky zemědělců doma i v zahraničí.

Ing. Zdeněk Jandejsek, CSc., prezident AK ČR

videa ›

Odběr novinek

Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.Anketa

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Akce AK:
27. Únor
Jarní semináře - inovace technologií se záměrem zlepšení hospodaření s půdou - Jihočeský kraj více ›
28. Únor
Gastroden více ›
29. Únor
Masopust Brniště více ›
3. Březen
Jarní semináře - inovace technologií se záměrem zlepšení hospodaření s půdou - Královehradecký kraj více ›
5. Březen
S námi získáte více….. více mléka, více píce více ›
Akce škol:
13. Březen
Reprezentační ples Zahradnické fakulty MENDELU více ›
18. Březen
POLABSKÝ MOTÝL 2020 více ›


Dnes se koná 1 akce.
Přehled konaných akcí naleznete zde ›
Kalendář školních akcí ›

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2020 - AK ČR | vyroba-www.cz