Výroba v zemědělských a potravinářských podnicích pokračuje. Povinné testování odhalilo minimum pozitivních zaměstnanců

InfoZprávyAgrární komora ČR vloženo: 16. 03. 2021


Tisková zpráva 15. 3. 2021 – Krátký čas na přípravu, nedostatek testovacích sad, špatná komunikace s distributory, nízká kapacita očkovacích center, problémy s cenou jednotlivých typů sad, refundace nákladů od státu, nedořešená legislativa při pozitivitě zaměstnanců a časová a finanční náročnost testování zaměstnanců. To všechno jsou problémy, se kterými se potýkají zemědělské a potravinářské podniky napříč celou Českou republikou. 

Většina zaměstnavatelů, kteří odpověděli na otázky v průzkumu povinného testování zaměstnanců firem, neodhalila ve svých firmách větší množství zaměstnanců pozitivních na onemocnění covid-19, jednalo se pouze o jednotky osob. Podniky si své zaměstnance dokázali ochránit, hodnotí výsledky průzkumu Dana Večeřová, prezidentka Potravinářské komory ČR.

Opatření, která mají ochránit zaměstnance před nemocí covid-19, zavedla v předstihu podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Doležala i většina zemědělských podniků. „Společnosti si stanovily oddělené směny, aby se lidé potkávali v práci co možná nejméně. Dále vybavily své zaměstnance rouškami či respirátory, dezinfekcí a dalšími ochrannými prostředky. Ukazuje se, že opatření v praxi fungují, protože probíhající testování odhaluje pouze jednotky procent pozitivních případů,“ sdělil Doležal. Podniky by podle něj však uvítaly, kdyby dostaly informace od státu o nových povinnostech v souvislosti se zamezením šíření pandemie covidu-19 dříve a mohly se na ně lépe připravit.

„Informace jsou dodávány pozdě, ze seznamu schválených dodavatelů jich většina nebyla schopna testy včas dodat, museli jsme vzít drahé testy á 130,- Kč/ks, informace o vykazování náhrad pojišťovnám se měnily a slíbené formuláře nebyly v termínu k dispozici,“ reaguje v dotazníku zástupce potravinářské firmy nad 250 zaměstnanců. 

Bez ohledu na velikost firmy či zaměření je nyní nejdůležitější napnout všechny síly k co nejrychlejšímu očkování, shoduje se většina zaměstnavatelů.  Někteří velcí zaměstnavatelé nabízí, pokud stát dodá potřebné vakcíny, možnost očkování přímo v podniku, dodává prezidentka PK ČR Dana Večeřová.

Potravinářská komora ČR a Agrární komora ČR proto v minulém týdnu vyzvaly, aby byli pracovníci potravinářských a zemědělských provozů zařazeni do přednostních skupin pro očkování proti covidu-19. Jejich práce je důležitá pro zajištění pravidelných dodávek potravin pro obyvatele.

A nyní k výsledkům průzkumu: 
69 procent dotazovaných firem uvedlo, že testují od března, tj. kdy vláda nařídila povinné testování ve firmách, 31 procent testuje již delší dobu. Většina z těchto firem od prosince 2020, některé firmy dokonce uvádějí, že testují nepravidelně nebo na základě trasování již od začátku pandemie. 

45 procent firem uvedlo, že by testovalo své zaměstnance i v případě, kdyby testování nebylo povinné, 55 procent zaměstnavatelů by tedy dobrovolně netestovalo. 

Na otázku, zda povinné testování ovlivnilo nějakým způsobem výrobní provoz, odpověděla drtivá většina podniků, že ne. Záchyty jsou minimální, nicméně, některé firmy poukazují na problémy s karanténami a s ošetřováním člena rodiny v minulosti. V mnoha případech dochází i k přesunům administrativních pracovníků do výroby. Více než samotní nakažení pracovníci znesnadňují výrobu spíše organizační problémy při testování v podnicích. Zemědělci zmiňují časovou náročnost na úkor běžné práce. 

Problémy se zajištěním dostatečného množství testovacích sad zmínilo přesně 30 procent zúčastněných firem. 72 procent firem uvedlo, že testují formou samoodběru přímo v podniku, 18 procent má smluvního zdravotníka, který provádí testy a 10 procent posílá zaměstnance do odběrových center. Některé firmy využívají všechny tyto možnosti současně. 

Na otázku, zda firmy zvládnou otestovat všechny zaměstnance do vládou určeného termínu, odpovědělo 29 procent firem, že ne. 71 procent testování všech zaměstnanců zvládne. 28 procent firem je spokojeno se státním příspěvkem 60,- Kč na jeden test, zbytek spokojen není. Finanční náročnost testování bez podpory vlády odhadují firmy v desítkách tisíc korun týdně, vždy podle počtu zaměstnanců. 
59 procent firem považuje informace poskytnuté MPO A MZ za dostačující, zbytek spokojen není a považuje informování firem o povinnosti testovat svoje zaměstnance za chaotické. 


Dotazování zorganizovala pro své členy Agrární komora ČR a Potravinářská komora ČR ve dnech 9. - 12. 3.2021. Detailního průzkumu se zúčastnilo 390 členů z obou profesních komor. 76 procent respondentů (297 firem) uvedlo, že je členem AK ČR, 20 procent (76 firem) PK ČR, zbytek (17 firem) je členem obou komor současně.  49 procent firem zaměstnává maximálně 50 zaměstnanců, 42 procent má 50 - 250 zaměstnanců a 9 procent více jak 250 zaměstnanců. 


Kontakty pro média:

Agrární komora ČR
tisková mluvčí Barbora Pánková
pankova@akcr.cz, tiskove@akcr.cz, tel. 721 306 431
Potravinářská komora ČR
tisková mluvčí Helena Kavanová
kavanova@foodnet.cz, tel. 737 287 024


Příloha: Koláčové grafy jednotlivých odpovědí. 

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Považujete příspěvek 60 korun za test zaměstnance na covid-19 za přiměřený?

- počet hlasů: 226

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2021 - AK ČR | vyroba-www.cz