Výroční zpráva o činnosti systému RASFF v ČR za rok 2015

InfoPoradenstvíPotravinářstvíBezpečnost potravin vloženo: 16. 09. 2016


13.9.2016 - Odbor bezpečnosti potravin Ministerstva zemědělství vydal Výroční zprávu o činnosti systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF) v ČR za rok 2015.

Tato zpráva umožňuje podávání jednotných informací o systému RASFF jak vůči státním a unijním institucím, tak i směrem ke spotřebitelské veřejnosti. Obdobná zpráva, shrnující fungování RASFF na úrovni EU, je vydávána Evropskou komisí. Obě zprávy jsou dostupné na webových stránkách portálu eagri.cz.  

Systém rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF) je jedním z mechanismů kontroly bezpečnosti potravin a krmiv na území jednotného trhu Evropské unie.  

Z celkového počtu 3 049 originálních oznámení zpracovaných na úrovni Evropské unie v roce 2015 se České republiky týkalo celkem 155 oznámení (např. výskyt nepovolených složek zejména v doplňcích stravy, nedeklarované alergeny, nesprávné značení, přítomnost nežádoucích mikroorganismů), ve kterých byla Česká republika uvedena jako země původu nebo do ní byl výrobek distribuován, nebo ve kterých byla Česká republika uvedena jako dodavatel. V roce 2015 byl v České republice systémem RASFF zaznamenán největší podíl oznámení (přijatá, odeslaná na základě kontroly trhu a dovozu) v těchto kategoriích: maso a masné produkty (24 oznámení), materiály a výrobky určené pro styk s potravinami (23 oznámení) a doplňky stravy (21 oznámení).  

V roce 2015 byl největší počet nevyhovujících výrobků zaznamenán v kategorii maso a masné produkty, nejčastějším důvodem byla přítomnost patogenních mikroorganismů (zejména rod Salmonella) a nedeklarování alergenních látek.

Druhou nejvýznamnější kategorií v počtu hlášení byly materiály a výrobky určené pro styk s potravinami, kdy se jednalo zejména o migrace primárních aromatických aminů a formaldehydu.  

Celkem bylo v roce 2015 ze vstupního bodu ČR na trh EU odmítnuto 12 nevyhovujících zásilek, jednalo se o doplňky stravy, zelený čaj, koření, zeleninu, sušené ovoce a bambusové výhonky. Zeměmi původu byly Vietnam, Ukrajina, Čína, Indie, Laos a Turecko.  

Počet oznámení řešených v systému RASFF v České republice se oproti předchozímu období snížil (o 22 %).


Přílohy:

    Zpráva o činnosti systému RASFF v ČR za rok 2015 (PDF, 4 MB)

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2022 - AK ČR | vyroba-www.cz