InfoVzděláváníZemědělství a venkovRostlinná výroba

Výskyt škůdců a patogenů rostlin na území České republiky

27. 03. 2020

26.3.2020 - Tisková zpráva – ÚKZÚZ zveřejňuje údaje o výskytu v Evropské unii regulovaných škodlivých organismů rostlin na území ČR. Tyto informace usnadní českým pěstitelům a obchodníkům s rostlinami garantovat absenci těchto organismů v dodávkách rostlin obchodovaných na vnitřním trhu EU.

ÚKZÚZ provádí každoročně průzkum výskytu škůdců a patogenů rostlin v ČR, které jsou v rámci EU regulovány. Na základě jednotně prováděné metodiky jsou tak k dispozici objektivní data o jejich přítomnosti nebo absenci výskytu v ČR.

Regulované škodlivé organismy v EU stanoví fytosanitární předpisy EU, zejména prováděcí nařízení Komise (EU) 2019/2072. Jejich regulace mimo jiné znamená povinnost pěstitelů a obchodníků garantovat nepřítomnost těchto škodlivých organismů v dodávkách rostlin, které uvádějí na unijní trh.

Jde o komodity, pro něž jsou stanoveny požadavky na nepřítomnost určitých škůdců a patogenů v dodávce, což potvrzuje vydaný rostlinolékařský pas. Pokud lze garantovat tuto nepřítomnost již na základě úředně ověřených dat o absenci jejich výskytu na území ČR, pěstitel nebo obchodník nemusí většinou provádět logisticky i finančně náročné alternativní fytosanitární opatření, jako je ošetření rostlin nebo jejich testování.

Avšak i pokud je území ČR prosté daného škodlivého organismu, resp. nezávisle na fytosanitárních požadavcích, je vždy nutno u rostlin provádět kontrolu zdravotního stavu rostlin, pro něž má být vydán rostlinolékařský pas.

ÚKZÚZ proto zveřejnil data o výsledcích průzkumu výskytu regulovaných škodlivých organismů, resp. současný status jejich výskytu v ČR.


Prováděcí nařízení Komise (EU) 2019/2072


Ivana Kršková, tisková mluvčí

Regulované ŠO a status výskytu v ČR (XLSX, 44 KB)

Agrární komora ČR obhajuje požadavky zemědělců doma i v zahraničí.

Ing. Zdeněk Jandejsek, CSc., prezident AK ČR

videa ›

Odběr novinek

Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.Anketa

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

4. Červen
Výjezdní zasedání OAK Rakovník více ›
4. Červen
Živé pasti lákají pozornost více ›
6. Červen
Zemědělská výstava Kroměříž 2020 více ›
10. Červen
Seminář: Produkce brambor s uplatněním půdoochranných, protierozních a biologických postupů, Čelákovice více ›
20. Červen
Zahradou s odborníkem – Léčivky, svatojánské byliny více ›
Akce škol:
6. Červen
Víkend otevřených zahrad na Zahradnické fakultě MENDELU více ›
12. Červen
Oslavy 135. výročí založení zahradnické školy v Mělníku více ›


Na dnes není v kalendáři žádné akce.
Přehled konaných akcí naleznete zde ›
Kalendář školních akcí ›

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2020 - AK ČR | vyroba-www.cz