Výsledky agrárního zahraničního obchodu ČR za 1. pololetí roku 2015

InfoKomodityStatistické informaceZahraniční obchod vloženo: 18. 08. 2015


14.8.2015 - Český statistický úřad zveřejnil 6. srpna 2015 první předběžná data o zahraničním obchodě za 1. pololetí roku 2015.

Obrat českého agrárního zahraničního obchodu (AZO) se v 1. pololetí roku 2015 v porovnání se stejným obdobím roku 2014 zvýšil o 9,8 % na 201,5 mld. Kč. Na straně vývozu dosáhl meziroční nárůst 9,4 mld. Kč, tj. 10,7 %, zatímco na straně dovozu činil přírůstek 8,5 mld. Kč, tj. 8,9 %.

V důsledku tohoto vývoje se v první polovině roku 2015 meziročně snížil schodek českého AZO o 12,4 % na 6,4 mld. Kč a stupeň krytí dovozu mírně vzrostl o 1,5 p. b. na 93,9 %. Hlavní podíl na těchto příznivých hodnotách měl obchod s EU 15, jehož zásluhou byla bilance agrárního obchodu s celou Unií již druhým čtvrtletím po sobě kladná. Nutno dodat, že v komoditním pohledu bylo kladné znaménko bilance způsobeno především vývozem obilovin.

Podíl agrárního zboží na celkovém českém zahraničním obchodu se v 1. pololetí roku 2015 meziročně nepatrně zvýšil, a to vlivem nárůstu tohoto podílu na straně vývozu na nadprůměrných 5,1 %. Odpovídající podíl v dovozu se meziročně nezměnil a zůstal na 6,2 %. Na obratu AZO ČR s třetími zeměmi participovalo ve sledovaném pololetí agrární zboží pouze 2,8 % (což meziročně představuje nárůst o 0,2 p. b.), zatímco v rámci EU 28 dosáhlo jeho zastoupení 6,5 % (a meziročně se nezměnilo).

Převážnou část svého AZO realizuje ČR na trhu Evropské Unie. Její podíl v českém agrárním dovozu se v první polovině roku 2015 meziročně snížil o 1,3 p. b. na 84,2 %, zatímco v českém agrárním exportu poklesl o pouhých 0,2 % na 91,3 %.

Nejvíce vyváženými komoditami z ČR byly v 1. pololetí roku 2015 cigarety, pšenice, řepkový olej, přípravky k výživě zvířat, nezahuštěné mléko (z velké části surové), pekařské zboží, potravinové přípravky, semena řepky, káva, čokoláda a kakaové přípravky, pivo, sýry, limonády, cukrovinky bez kakaa, cukr, živý skot, slad, masné přípravky a konzervy, sušené mléko a smetana, živá drůbež, ječmen, výtažky a koncentráty z kávy, uzenky a salámy a řepkové pokrutiny.

Mezi nejvíce dovážené komodity do ČR patřily naopak vepřové maso, pekařské zboží, čokoláda a kakaové přípravky, káva, sýry, potravinové přípravky, přípravky používané k výživě zvířat, drůbeží maso a droby, cigarety, sójové pokrutiny, víno, limonády, řepkový olej, banány, citrusové plody, výtažky a koncentráty z kávy, lihoviny, hovězí maso, rajčata, přípravky z mouky, krupice, škrobu nebo mléka, konzervované ovoce, tabák, pokojové a venkovní rostliny, rybí filé aj. rybí maso a papriky.

Co se týče komoditního vývoje bilance českého AZO, obecně lze konstatovat, že v meziročním porovnání vzrostla v první polovině roku 2015 především hodnota bilančního aktiva u cigaret, obilovin a řepky, zatímco bilanční schodek se prohloubil v případě masa a ovoce. V případě masa vepřového to bylo způsobeno spíše poklesem jeho vývozu, nežli nárůstem dovozu.

Nejvýznamnějšími odběrateli agrárního zboží z ČR byly v 1. pololetí roku 2015, stejně jako v předchozích letech, Slovensko, Německo, Polsko, Itálie a Rakousko. Hodnota exportu se přitom do všech těchto zemí meziročně zvýšila, z toho nejvýrazněji do Německa (a to především řepky a obilovin). Tento nárůst se pak projevil i ve výrazném zlepšení záporné bilance obchodu s touto zemí. Zřetelný meziroční pokles hodnoty vývozu byl naopak zaznamenán do Maďarska (zejména řepkového oleje), přesto se tato destinace udržela na šesté pozici před Francií. Z třetích zemí zůstává naším nejdůležitějším odběratelem, navzdory embargu a meziročnímu poklesu hodnoty exportu o takřka jednu čtvrtinu, Rusko.

Hlavními dodavateli agrárního zboží do ČR byly ve sledovaném pololetí Německo a Polsko, dále Nizozemsko (které je na třetím místě nově), Slovensko, Španělsko a Itálie. V meziročním porovnání se zvýšila hodnota dovozu zejména z Polska (především kávy a cigaret), což také přispělo k podstatnému nárůstu obchodně bilančního pasíva s touto zemí. Ze třetích zemí byly hlavními dodavateli jako obvykle Brazílie, Čína, USA a Turecko.

Celá informace včetně příloh ke stažení

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2021 - AK ČR | vyroba-www.cz