Výsledky agrárního zahraničního obchodu ČR za leden až září 2015

InfoKomodityStatistické informaceZahraniční obchod vloženo: 19. 11. 2015


Český statistický úřad zveřejnil 6. listopadu 2015 první předběžná data o zahraničním obchodě za září 2015.

Obrat českého agrárního zahraničního obchodu (AZO) se v prvních třech čtvrtletích roku 2015 vzhledem ke stejnému období roku 2014 zvýšil o 9,3 %. Český agrární vývoz vzrostl meziročně o 10,8 %, zatímco dovoz se zvýšil jen o 7,9 %.

Vzhledem k vyšší hodnotě přírůstku na straně vývozu nežli dovozu se v lednu až září 2015 meziročně zmenšil schodek českého AZO o jednu pětinu na 10,8 mld. Kč. Stupeň krytí dovozu vývozem se ve stejné době zlepšil o 2,4 p. b. na 93,1 %. Zlepšení bilance však nastalo pouze v agrárním obchodě s vnitrounijními zeměmi, kde došlo ke změně netto-dovozu na neobvyklý netto-vývoz (z -3,7 mld. Kč na 932,7 mil. Kč), zatímco v AZO s mimounijními zeměmi se záporná bilance prohloubila (o 1,9 mld. Kč na nadprůměrných 11,8 mld. Kč).


Podíl agrárního zboží v celkovém českém vývozu a dovozu se nepatrně meziročně zvýšil, a to o 0,2 p. b. na 5,1 %, resp. o 0,1 p. b. na 6,3 %.


Nejvíce vyváženými komoditami z ČR byly v prvních třech čtvrtletích roku 2015 cigarety, pšenice, řepkový olej, přípravky k výživě zvířat, káva, pekařské zboží (slazené a neslazené pečivo, sušenky, oplatky apod.), nezahuštěné mléko (z velké části surové[1]), potravinové přípravky[2], čokoláda a kakaové přípravky, semena řepky, pivo, limonády, sýry (vč. tvarohu), živý skot, cukrovinky bez kakaa, cukr, slad, masné přípravky a konzervy, živá drůbež, sušené mléko a smetana, uzenky a salámy, ječmen a řepkové pokrutiny.


Mezi nejvíce dovážené komodity do ČR patřily naopak v lednu až září 2015 vepřové maso, káva, čokoláda a kakaové přípravky, pekařské zboží, sýry, potravinové přípravky, přípravky používané k výživě zvířat, drůbeží maso (vč. drobů), cigarety, limonády, sójové pokrutiny, víno, řepkový olej, lihoviny, banány, hovězí maso, citrusové plody, rajčata, přípravky z mouky, krupice, škrobu nebo mléka (vč. dětské výživy a směsí pro výrobu pečiva), výtažky a koncentráty z kávy, konzervované ovoce a tabák.


Většina agrárního zboží je ČR vyvážena a dovážena do/z EU. Podíl celé Unie na celkovém českém agrárním exportu se v prvních třech čtvrtletích roku 2015 meziročně nezměnil a činil 91,6 %. O něco nižší podíl na straně dovozu se za stejné období snížil na 84,7 %, což je vzhledem k posledním letům podprůměrná hodnota. V rámci vnitrounijního obchodu se na straně vývozu mírně zvýšil podíl původních členů, zatímco zastoupení nových členských zemí se snížilo. V případě dovozu tomu bylo naopak.


Nejvýznamnějšími odběrateli agrárního zboží z ČR zůstaly v prvních třech čtvrtletích roku 2015 Slovensko, Německo, Polsko, Itálie a Rakousko. V rámci mimounijních zemí se vyváželo nadále především do Ruska, avšak hodnota exportu do této země, stejně jako na Ukrajinu, poklesla (o 23 %, resp. o 31 %). K nejvýraznějšímu meziročnímu nárůstu hodnoty českého agrárního vývozu došlo u Německa (o 2,6 mld. Kč), Slovenska (o 2,3 mld. Kč), Polska (o 1,9 mld. Kč) a Belgie (o 1,4 mld. Kč).[3]


Hlavními dodavateli agrárního zboží do ČR byly v lednu až září 2015 Německo a Polsko, dále Nizozemsko, Slovensko, Itálie a Španělsko. Z mimounijních zemí mají dlouhodobě nejvýznamnější podíly Brazílie, Čína, USA a Turecko. Nejvýrazněji v prvních třech čtvrtletích sledovaného roku meziročně vzrostla hodnota dovozu z Polska (o 5,0 mld. Kč), Nizozemska (o 1,5 mld. Kč) a Itálie (o 1,1 mld. Kč).


Bilanční schodek se ve sledovaném období zhoršil zejména v českém agrárním obchodě s Polskem (u kávy, cigaret, řepkového oleje, a dále u drůbežího a vepřového masa), s Nizozemskem (u ostatních tabákových výrobků[4], řezaných květin a semen řepky), s Brazílií (u drůbežího masa a kávy) a se Španělskem (u vepřového masa a citrusů), tj. se zeměmi, které patří k hlavním netto-dodavatelům agrárního zboží do ČR. Dále pak došlo k meziročnímu poklesu netto-vývozu do Ruska (zejména piva, které není předmětem embarga, a dále sýrů, ale i dalších mléčných výrobků, které se do něj vyvážet nesmějí).


Naopak meziroční zlepšení zaznamenala v prvních třech čtvrtletích roku 2015 pasivní bilance obchodu s Německem (o 2,9 mld. Kč) a s Belgií (o 1,5 mld. Kč). Mimo to se také zvýšila aktivní bilance s naším hlavním odběratelem agrárních výrobků - Slovenskem (o 2,5 mld. Kč).


V komoditním pohledu došlo v lednu až září 2015 především k meziročnímu navýšení bilančního schodku v obchodě s drůbežím masem, a dále s citrusovým (ale i jiným) ovocem a kávou, k čemuž zvláště u ovoce a kávy přispěly vyšší dovozní ceny. Mimo to zaznamenala ČR pokles netto-vývozu surového mléka (zejména do Německa, které je jeho hlavním odběratelem) a zahuštěného mléka a smetany (zvláště do některých mimounijních zemí). Velký vliv na to měla nižší hodnota vývozů způsobená poklesem cen, neboť exportované množství se naopak zvýšilo. V případě surového mléka došlo rovněž k prudkému nárůstu dovozu (zejména ze Slovenska a Polska), který je však v porovnání s vývozem nadále mnohem nižší. Výrazné bylo rovněž ve sledovaném období snížení netto-exportu vlivem menšího vývozu homogenizovaných potravinových směsí (zejména do Itálie).


Nicméně nepříznivý vývoj v obchodě s masem, mlékem a ovocem byl převážen nárůstem aktivní obchodní bilance u cigaret, semen řepky, ječmene, potravinových přípravků a pšenice. V případě obilovin a řepky se projevila především meziročně vyšší hodnota vývozu do Německa a u potravinových přípravků na Slovensko.

Celá informace ke stažení

Příloha ke stažení

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2021 - AK ČR | vyroba-www.cz