InfoZprávyLesnictví a myslivost

Výzva pro veřejnost: včasné nahlášení požáru může zabránit velkým škodám

03. 08. 2018

02.08.2018 | Autor: LČR - Vysoké teploty a extrémní sucho zvyšují riziko požárů, zvláště v lesích. Suché větve i podrosty se vznítí okamžitě. Stačí nedopalek cigarety nebo střep skleněné láhve, do kterého se opře slunce. Podnik Lesy České republiky vyčlenil 1,8 milionů korun na leteckou hlídkovou službu. Lesníci kontrolují porosty a varují před rozděláváním ohně i kouřením v lese a v jeho blízkosti.

V případě, že někdo zaznamená nebezpečné chování nebo oheň, je potřeba neprodleně kontaktovat hasiče, policii nebo lesníky. Riziko lesních požárů je v těchto horkých dnech velké, přesto je nezodpovědné chování lidí nejčastější příčinou vznícení lesa. „Pokud bude i nadále takové sucho, není vyloučené, že na jižní Moravě, na Třebíčsku i v dalších lokalitách požádáme státní správu o vydání dočasného zákazu vstupu do lesa,“ řekl Tomáš Pospíšil, pověřený vedením státního podniku Lesy ČR.

Ve státních lesích spravovaných podnikem Lesy ČR letos do konce července hořelo 110krát. Oheň poškodil 28 hektarů a způsobil škodu 2,6 milionů korun. Za celý rok 2016 podnik řešil 120 případů zahoření na 17,43 hektarech lesa. Škoda přesáhla 1,8 milionů korun. V loňském roce to bylo 126 případů na 27,33 hektarech se škodou 3,3 miliony korun. „Zatím největší letošní letní požár zachvátil tři hektary porostů ve Smrčku u Žumberku na Vysočině. Škodu odhadujeme na 92 tisíc korun,“ uvedl Jiří Smetana, vedoucí oddělení bezpečnosti práce a požární ochrany z Lesů ČR.

Lesníci ze státního podniku provádí pozemní hlídky a lesy monitorují i letadla. Pokud porost přece jen zahoří, krizový plán mají hasiči. „O spolupráci žádáme i veřejnost. Včasné nahlášení požáru může zabránit velkým škodám,“ pokračoval Tomáš Pospíšil.

Podle statistik patří nyní k nejohroženějším místům extrémně suché, turisty vyhledávané lokality, jako je například Třebíčsko, Znojemsko, Strážnicko, Prostějovsko, dále Hořicko, Děčínsko, Rumbursko a další místa. Více na www.intersucho.cz. Ohrožené jsou také lesy sousedící s poli, na nichž se nyní sklízí obilí, nebo jinak zemědělsky hospodaří, a lesy s větším množstvím kůrovcových souší.

V Hradci Králové 2. srpna 2018

Mgr. Eva Jouklová
Tisková mluvčí Lesů ČR, s. p.

Poznámky pro editory:

Státní podnik Lesy ČR obhospodařuje více než 1,2 miliony hektarů lesního majetku, tedy šestinu plochy ČR a zhruba polovinu lesů v ČR. Pečuje o více než 39 tisíc kilometrů vodních toků, tedy přibližně o třetinu délky vodních toků a bystřin v ČR.
Lesy ČR jsou držiteli osvědčení v systému PEFC, a to na celé výměře spravovaného lesa. Uvedené osvědčení je dokladem, že LČR v lesích hospodaří v souladu se schválenými standardy trvale udržitelného hospodaření.

Agrární komora ČR obhajuje požadavky zemědělců doma i v zahraničí.

Ing. Zdeněk Jandejsek, CSc., prezident AK ČR

Odběr novinek

Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.Kurzovní lístek

21. 02. 2019

EuroEuro25,680
DolarDolar22,646
LibraLibra29,537

zdroj: www.cnb.cz

Anketa

Agrární komora připravila pro Českou televizi 13ti dílný cyklus o našem zemědělství, který se vysílá od 5.11. do 17.12., vždy v pondělí a ve čtvrtek. Seriál

počet hlasů: 919

22. Únor
VI. Reprezentační ples zemědělců a potravinářů Královéhradeckého více ›
22. Únor
19. zemědělský ples – 19. reprezentační ples Agrární komory Příbram více ›
22. Únor
SMM - hory více ›
27. Únor
Využití nových informačních technologií v nově zakládaných nebo přebíraných zemědělských podniků více ›
27. Únor
Představenstvo DA ČR více ›
28. Únor
Správní rada IVZ více ›
Akce škol:
28. Únor
Ovocný strom v krajině 2019 více ›
24. Duben
Zemědělská olympiáda žáků středních škol SŠHL Frýdlant více ›
21. Červen
Mladý včelař SŠHL Frýdlant více ›
16. Září
Hejnický dřevorubec více ›


Na dnes není v kalendáři žádné akce.
Přehled konaných akcí naleznete zde ›
Kalendář školních akcí ›

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.agrocr.cz
 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky

Copyright © 2010-2019 - AK ČR | vyroba-www.cz