InfoLegislativa

Zákon o organické produkci může mít negativní dopady na importované biopotraviny

18. 09. 2019

17.9.2019 - Od 1. ledna 2020 vstoupí v Rusku v platnost již dříve schválený zákon „O organické produkci“, který upravuje povinné označování „biopotravin“. Firmy, které chtějí na ruském trhu prodávat biopotraviny, musí mít ruské certifikáty, být registrovány v ruském registru výrobců biopotravin a teprve poté mohou svůj produkt označit slovem „organický“.

Zatím ale není vypracován přesný mechanismus získání certifikátů ani postup registrace v ruském registru výrobců organických potravin. Většina biopotravin na ruském trhu je dovezena ze zahraničí, certifikována v Evropské unii a je označena evropským logem „organický“. Od 1. ledna 2020 by takto označené potraviny, které však nebudou mít zároveň ruský certifikát, měly být staženy z prodeje, příp. prodávány v jiných obalech bez evropského označení „organický“.

Zákon „O organické produkci“ má sjednotit označovaní bioproduktů tak, aby zákazník měl garanci, že se opravdu jedná o potraviny, které mají příslušný ruský certifikát, a jejich výrobce je zařazen v ruském registru výrobců organických potravin. Doposud výrobci používali označení „bio“, „organický“, „přírodní“ atd. pouze jako marketingový nástroj, což zákazníkovi nedávalo žádnou jistotu. Na jednu stranu výrobci biopotravin toto sjednocení vítají, na druhou si stěžují na to, že doposud není jasně definován praktický postup, jak bude vše probíhat. Zároveň očekávají zvýšení nákladů na změny obalů a marketing. V nejistotě jsou ruští i zahraniční výrobci.

Podle Euromonitor International dosahuje ruský trh biopotravin obratu okolo 900 mld. rublů, z toho je asi 80% produktů importováno. Např. v hypermarketech Globus je celkem 680 položek v segmentu biopotravin, z nichž 626 má evropský nebo mezinárodní certifikát. Pokud zákon „O organické produkci“ vstoupí od 1. ledna 2020 v platnost a výrobci nezmění svá označení na obale, nebudou tyto výrobky moci být prodávány. Mezinárodní výrobci biopotravin proto nyní žádají ruské Ministerstvo zemědělství o řešení problému. Jako varianty se nabízí odložení platnosti zákona, příp. stanovení přechodného období nebo uznání evropských (mezinárodních) certifikátů.

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde

Odběr novinek

Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.Anketa

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

18. Červenec
Zahradou s odborníkem – Trvalky severoamerických prérií více ›
28. Červenec
Den otevřených dvěří - Havlíčková Borová zemědělská, a.s. - 28.7.2020 více ›
7. Srpen
FLORIA LÉTO 2020 více ›
8. Srpen
Zahradou s odborníkem – Letničky více ›
15. Srpen
Lesní slavnosti, Landartová stezka, ochutnávka z regionálních pivovarů více ›
Akce škol:
17. Září
Květinová show více ›
9. Říjen
Regionální výstava ovoce a dny otevřených dveří více ›


Na dnes není v kalendáři žádné akce.
Přehled konaných akcí naleznete zde ›
Kalendář školních akcí ›

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2020 - AK ČR | vyroba-www.cz