Zelené ambice potřebují silný unijní rozpočet

InfoZprávyAgrární komora ČR vloženo: 17. 07. 2020


Budoucí nastavení Společné zemědělské politiky (SZP) musí být jednoduché a férové. Zemědělci musí mít jistotu, že i s ohledem na vyšší ambice v ochraně přírody a boji proti změnám klimatu budou mít dostatečnou finanční podporu. Na zasedání představenstva Agrární komory ČR to uvedl prezident Jan Doležal.

„České zemědělství má nyní i do budoucna v národním hospodářství svou nezastupitelnou roli, jejíž zásadní význam jsme si všichni uvědomili v uplynulých měsících v rámci pandemie COVID-19. Hlavní priorita Evropské komise je jednoznačná: vyrábět k přírodě šetrné, kvalitní a bezpečné potraviny. Považuji proto za důležité, aby tuzemští zemědělci měli do budoucna silný rozpočet, aby mohli všechny environmentální cíle plnit,“ řekl prezident Agrární komory Jan Doležal.

Členové představenstva diskutovali i o zákazu klecového chovu nosnic. Agrární komora považuje zákaz chovu nosnic v klecích pouze v ČR za nepřijatelné řešení. Měl by být stanoven jednotně v celé EU, jinak budou čeští chovatelé znevýhodněni dovozy ze zemí EU či ze třetích zemí, kde standardy na chov zvířat jsou mnohem horší.

V souvislosti s povinným podílem českých potravin na pultech obchodů prezident konstatoval, že ústavní činitelé pracují na tom, aby se do zákona o zadávání veřejných zakázek dostalo ustanovení, aby veřejné instituce upřednostňovaly lokální dodavatele. Pokud pak jde o možné změny v novele zákona o potravinách, je stále předmětem diskuse, kterých konkrétních potravin by se to mělo týkat. „Nikdy nešlo o tropické ovoce, ale o to, co si můžeme sami vypěstovat, a kde existuje potenciál zvýšení soběstačnosti, či spíše zajištění potravinové bezpečnosti. V debatě nejde o to stanovit přesná procenta podílu jednotlivých výrobků, ale o signál vůči obchodním řetězcům a ke státní správě," uvedl prezident Doležal.
V této souvislosti viceprezident komory Martin Ludvík upozornil, že velká část z ceny potravin zůstává obchodní řetězcům a zboží prodražuje také vysoká daň z přidané hodnoty. Komora se tedy proto bude snažit prosadit nižší daň. Je nesmyslné, aby byla nižší daň na točené pivo (10 %) než na potraviny (15 %). Zároveň je však nutné zajistit spravedlivé rozdělení marže mezi dodavatelem a prodejcem. Například ceny třešní se nyní na pultech obchodů pohybují mezi 140 a 150 korunami za kilogram, ale v některých případech dosáhly i 200 korun za kilogram. Zemědělci je však prodávají za 70 korun za kilogram.


Další bodem představenstva byly přejezdy zemědělské techniky po silnicích I. třídy. Od prezidenta Policie ČR bylo zemědělcům přislíbeno rychlé řešení situace formou nařízení obecné povahy, které umožní krajským úřadům udělit výjimky na umožnění dopravy zemědělské techniky po silnicích první třídy po dobu sklizně.

Komora také odsouhlasila novou tajemnici, kterou se stala předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá.


V Praze dne 15. 7. 2020
Gabriela Dlouhá, tajemnice AK ČR
dlouha@akcr.cz

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Od nového rámce SZP, který projednávají bruselské instituce v realitě pro Českou republiku, očekávám:

- počet hlasů: 106

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2020 - AK ČR | vyroba-www.cz