Zvýšení ceny slunečnicového oleje na Ukrajině

InfoKomodity vloženo: 08. 04. 2021


1.4.2021 - Na konci března 2021 se ceny slunečnicového oleje na ukrajinském trhu ve srovnání se stejným obdobím v roce 2020 zvýšily o 45 % na přibližně 50 UAH/litr, a to zejména kvůli rekordně rostoucím cenám těchto produktů na světovém trhu.

Ukrajina je po více než rok největším vývozcem slunečnicového oleje na světě, takže cena slunečnicového oleje na domácím trhu silně závisí právě na světové ceně. Za první dva měsíce roku 2021 vyvezla Ukrajina 208,7 tis. tun slunečnicového oleje, což je 2,2krát více než za stejné období roku 2020. Cenu ovlivňuje zejména čínský trh, který vykazuje vysoké tempo růstu dovozu slunečnicového oleje. V roce 2020 vyvezla Ukrajina do Číny 1,25 mil. tun slunečnicového oleje, což je o 45 % více než v předchozím roce.


Další zajímavosti z oblasti zemědělství a potravinářství na Ukrajině:

  • Během ledna a února 2021 vyvezla Ukrajina 4,2 tis. tun syrovátky, což je o 40 % více než ve stejném období loňského roku. Ve finančním vyjádření se vývoz zvýšil o 33 % v porovnání s lednem a únorem 2020 - na 3,7 milionu dolarů. Nejvíce syrovátky se letos vyvezlo do Číny (52 %), na Filipíny (12,5 %) a do Pákistánu (10 %). Dovoz syrovátky na Ukrajinu se v prvních dvou měsících letošního roku snížil o 2 %, a to na 886,2 tuny. Největšími dodavateli syrovátky na Ukrajinu bylo Polsko (29,4 %), Německo (22 %) a Švédsko (16,3 %).
  • Ukrajinci začali konzumovat více ovoce. Svědčí o tom nejen oficiální statistiky o úrovni spotřeby ovoce, ale i růst dovozu. V roce 2020 dovezla Ukrajina téměř milion tun různých druhů ovoce - jedná se o historické maximum. Dováží se především ovoce, které nelze na Ukrajině pěstovat kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám. Nesporným lídrem v dovozu ovoce na Ukrajinu jsou banány, které představují třetinu všech dodávek. Následují mandarinky (19 % dovozu), pomeranče (9 %), citrony (7 %) a broskve (5 %). Za posledních pět let se největší růst projevil dodávkami grapefruitů a kaki, jejichž dovoz se během tohoto období zdvojnásobil.
  • Před rokem, 31. března 2020, schválila Verchovna rada ve druhém čtení návrh zákona 2178-10, který zahájil pozemkovou reformu na Ukrajině. Od 1. července letošního roku je možné kupovat a prodávat zemědělskou půdu. Konečné znění zákona se radikálně liší od jeho původní verze, která počítala zejména se zavedením liberálního trhu s půdou s přístupem zahraničních společností a s možností soustředit v jedné ruce až 210 tis. hektarů zemědělské půdy. Tento formát pozemkové reformy však představoval mnohá rizika:
  • ukrajinští zemědělci, zejména drobní, by se při absenci přístupu k levným úvěrovým zdrojům mohli ocitnout mimo trh bez prostředků na nákup půdy. Naopak výhodnou pozici by měly nadnárodní společnosti s možností získat finanční prostředky prostřednictvím levných evropských půjček.
  • omezení vlastnictví půdy o rozloze 210 000 hektarů by bylo přímou cestou k oligarchizaci zemědělského sektoru, neboť se jedná o rozsáhlá území, která by mohla být v rukou jedné osoby.
  • zcela chyběla omezení plochy zemědělské půdy, kterou by bylo možno koupit v rámci běžného územního společenství nebo okresu.

Ukrajinští zemědělci s tímto návrhem nesouhlasili a vyjadřovali svůj protest na úřadech parlamentu a vlády a své argumenty prezentovali v médiích.

Konečné znění splňuje požadavky malých a středních zemědělců: Na Ukrajině je zakázáno nakupovat zemědělskou půdu pro zahraniční právnické a fyzické osoby. Takové právo mohou získat, pokud bude příslušné rozhodnutí schváleno v celoukrajinském referendu. Bylo zavedeno tříleté přechodné období (do roku 2024), během něhož mají právo na nákup zemědělské půdy pouze fyzické osoby, občané Ukrajiny, a ne více než 100 hektarů na jednu fyzickou osobu. Od roku 2024 mají právo kupovat půdu ukrajinské právnické osoby. Bylo stanoveno omezení koncentrace půdy v jedné ruce na 10 tisíc hektarů.

Stále však existuje řada otázek, kterými se vláda musí zabývat, aby trh s pozemky byl úspěšně zahájen a aby k němu měly rovný přístup všechny kategorie účastníků.

Zejména je nutné okamžitě přijmout následující návrhy zákonů:

  • № 3205-2 "O fondu pro částečnou záruku půjček v zemědělství", který otevírá přístup k úvěrům pro malé zemědělce.
  • №2194, který dokončuje decentralizaci půdy - státní zemědělská půda mimo osady bude převedena do vlastnictví obce. Návrh zákona významně zjednodušuje vztahy k pozemkům v zemi a také upravuje mechanismus uplatňování předkupního práva současných nájemníků.
  • №2195, který stanoví prodej pozemků státního a obecního majetku prostřednictvím elektronických dražeb. Díky tomu bude postup při pronájmu nebo prodeji pozemků transparentní - bude možné jasně sledovat, kdo se stal vlastníkem nebo nájemcem.

Yegor Reshetnyk
místní zástupce pro zemědělství na Ukrajině, E-mail: cz.ukrexport@meta.ua

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Považujete příspěvek 60 korun za test zaměstnance na covid-19 za přiměřený?

- počet hlasů: 199

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2021 - AK ČR | vyroba-www.cz