Kritika zemědělské politiky v Litvě

InfoZprávyAgrární komora ČR vloženo: 11. 07. 2018


Ve středu 4. července 2018 se ve Vilniusu, hlavním městě Litvy, konala konference k návrhům Společné zemědělské politiky, které před měsícem předložila Evropská komise. Konferenci zorganizovala Litevská zemědělská komora a pozvala na ni zástupce z agrárních komor zemí Visegrádské čtyřky a členských států střední a východní Evropy. Delegaci Agrární komory České republiky vedl Zdeněk Jandejsek. Konference se zúčastnil také Tassos Haniotis, ředitel útvaru pro Strategie, zjednodušování a politické analýzy na Generálním ředitelství pro zemědělství, který prezentoval budoucí společnou zemědělskou politiku, a právě jeho vystoupení vyvolalo bouřlivou diskusi.

Pozice litevského parlamentu a vlády

Andriejus Stančikas, předseda litevského Výboru pro venkovské záležitosti, představil pozici parlamentu a zároveň se ohradil proti argumentům zástupce Komise. V nastavení nové zemědělské politiky, která by měla platit od roku 2021, již nelze argumentovat různou cenou půdy v jednotlivých zemích Evropské unie, nebo rozdílnou cenou pracovní síly. Po vstupu do EU ceny půdy i její pronájem postupně vzrostl. Například právě v Litvě bývala cena půdy na úrovni 100 eur za hektar, dnes se nejdražší půda prodává i za 7 000 eur.


Pozici litevské vlády pak představil Giedrius Surplys, nový ministr zemědělství s hlavním poselstvím a to, že nastavení Společné zemědělské politiky by mělo vyrovnat rozdíly mezi státy EU. Vyzval k otevření diskuze o nákladech na jednotku produkce i k užší spolupráci zemědělských organizací. Zdůraznil, že při nižším evropském rozpočtu na zemědělství nebude Litva schopna plnit cíle a závazky nové agrární politiky.

Stanoviska dalších organizací

Za jednotlivé organizace z Estonska, Litvy, Lotyšska, Chorvatska, Maďarska, Polska, Slovenska, Bulharska a České republiky vystoupili jejich prezidenti, předsedové nebo místopředsedové. Každá organizace v úvodu představila své národní pozice ke Společné zemědělské politice a současně také k Víceletému finančnímu rámci. Nutno podotknout, že k zásadním otázkám jako je evropský rozpočet, zastropování či konvergence, měly všechny delegace jednotný názor, a to společný požadavek na zvýšení rozpočtu alespoň na úroveň současného plánovacího období pro 27 členských států, zastropování přímých plateb ponechat dobrovolně na rozhodnutí každého státu a zároveň vyrovnat přímé platby ve všech členských zemích tak, jak bylo slibované již před vstupem nových zemí do EU v roce 2004.


Zdeněk Jandejsek, prezident Agrární komory České republiky ve svém vystoupení zdůraznil, že představený rámec zemědělské politiky po roce 2020 není správně nastaven a zemědělcům nepomůže. Právě naopak bude prohlubovat současné rozdíly a Evropa jako celek bude nadále ztrácet svou konkurenceschopnost vůči světu. Národní dotace, které jsou v zemích původní patnáctky výrazně vyšší, umožňují prodávat na trzích nových členských států přebytkovou produkci pod nákladovými cenami, a tak namísto konkurence vůči třetím státům a světu si členské země konkurují navzájem, přičemž nové členské státy „tahají za kratší konec“.


Bylo dohodnuto, že odborné diskuze nevládních agrárních organizací středo a východoevropských zemí k nastavení priorit a konkrétních podmínek rámce nové Společné zemědělské politiky budou i nadále v pravidelných intervalech pokračovat tak, aby zesílila jejich vyjednávací pozice. V tomto duchu jsou na červenec připravena také další bruselská jednání Agrární komory České republiky.

Mgr. Ing. Jarmila Dubravská, PhD.
Agrární komora České republiky

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz
Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


+420 296 411 180
sekretariat@akcr.cz
Mapa jak k nám

Cookies
Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2023 - AK ČR | vyroba-www.cz