Ministr Toman zahájil výstavu Země živitelka. Poděkoval zemědělcům za jejich poctivou práci, kterou v posledních letech ztěžuje extrémní počasí

InfoZprávyZemědělství vloženo: 24. 08. 2018


23.8.2018 - Tisková zpráva – Téměř 550 vystavovatelů z více než 20 zemí se účastní mezinárodního agrosalonu Země živitelka, který dnes začal na Výstavišti v Českých Budějovicích. Jeho 45. ročník zahájil spolu s vedoucími představiteli České republiky ministr zemědělství Miroslav Toman. Největší tuzemská výstava zaměřená na zemědělství a venkov, která potrvá do 28. srpna, nese podtitul „100 let českého zemědělství“.

„Českobudějovický agrosalon považuji za jeden z nejvýznamnějších zemědělských veletrhů ve střední Evropě. Ostatně svědčí o tom i zájem vystavovatelů a návštěvníků, kterých každoročně přichází více než sto tisíc. Letos má podtitul 100 let českého zemědělství, proto bych rád především v souvislosti s tímto významným výročím poděkoval všem zemědělcům za jejich každodenní těžkou a poctivou práci, která nám všem přináší prospěch. Zvlášť v posledních letech, kdy jejich práci stále více ztěžuje extrémní počasí. Právě proto je jednou z mých priorit zadržování vody v krajině, řešení sucha a péče o půdu,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Výstavu Země živitelka využije ministr Toman k různým jednáním se zástupci zemědělských organizací o aktuálních tématech jako je například sucho, Program rozvoje venkova, Společná zemědělská politika (SZP) či rozpočet. Zúčastní se jednání představenstva a dozorčí rady Agrární komory ČR, stejně jako konference, kterou komora věnuje stavu vyjednávání reformy SZP po roce 2020. Vystoupí také na semináři pro žadatele k podmínkám pro 7. kolo příjmu žádostí z PRV.

„Hlavním cílem tohoto programu je například obnova, zachování a zlepšení různých oborů zemědělství například pomocí investic do zemědělských podniků, vzdělávacích akcí, obnovy lesních porostů a technologie pro lesní hospodářství. Celková alokace pro celé programové období je téměř 91 miliard korun,“ uvedl ministr zemědělství Toman.

Ve stánku Ministerstva zemědělství (MZe) o rozloze 100 m2 v Pavilonu T1 se mohou návštěvníci seznámit s prací například Odboru živočišných komodit, Odboru rostlinných komodit, Odboru environmentálních podpor Programu rozvoje venkova, Oddělení ochrany půdy, Odboru bezpečnosti potravin i Odboru potravinářského. Na veletrhu se představují i organizace podřízené MZe, jako třeba Státní pozemkový úřad, Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) a Ústav zemědělské ekonomiky a informací.

Zástupci těchto organizací budou poskytovat informace veřejnosti včetně informačních materiálů, ÚKZUZ i poradenství v ochraně rostlin a prezentaci chorob a škůdců. Děti i dospělí si mohou udělat vědomostní kvíz v poznávání osiva.

Svoje expozice má na výstavě Země živitelka Státní zemědělský intervenční fond, a to stánek Klasa, stánek Regionální potravina a stánek Ekologického zemědělství a biopotravin. Představí se také Celostátní síť pro venkov.

Dnes večer předá ministr Miroslav Toman „Cenu ministra zemědělství pro mladé vědecké pracovníky pro rok 2018“ a také „Cenu ministra zemědělství za nejlepší realizovaný výsledek výzkumu a experimentálního vývoje v roce 2018“. (Seznam oceněných připojen níže jako příloha)

V sobotu se uskuteční tradiční Národní dožínky. Na neděli připravil Odbor bezpečnosti potravin MZe na volnou plochu 117 Den zdraví, tedy akci pro rodiny s dětmi se soutěžní hrou „Za tajemstvím potravin aneb Víš, co jíš?“.

Václav Tampír

vedoucí Tiskového oddělení Ministerstva zemědělství

ocenění (DOC, 29 KB)

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz
Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


+420 296 411 180
sekretariat@akcr.cz
Mapa jak k nám

Cookies
Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2023 - AK ČR | vyroba-www.cz