Ministr zemědělství Marian Jurečka jednal se svým maďarským protějškem o aktuálních tématech evropského zemědělství

InfoZprávyZemědělstvíSZP vloženo: 09. 06. 2017


8.6.2017 – Ministr zemědělství Marian Jurečka se dnes v Židlochovicích sešel s maďarským ministrem zemědělství Sándorem Fazekasem. Jednali mimo jiné o Společné zemědělské politice (SZP), například o jejím celkovém zjednodušení a snížení byrokracie. Dále hovořili o Společné rybářské politice, o nekalých obchodních praktikách a také o nutnosti podpory legislativy proti dvojí kvalitě potravin.

„Prosazujeme, aby nová Společná zemědělská politika byla celkově jednodušší. Musí dojít ke  změnám, které stanoví jasná a jednoduchá pravidla pro zemědělce, kterým chceme vyjít maximálně vstříc. S tím souvisí také náš zásadní cíl snížit administrativní zátěž pro zemědělce i státní správu o desítky procent,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

V rámci SZP oba ministři zemědělství probírali způsoby řešení a možná opatření podporující reálné zjednodušení SZP, rovné podmínky pro všechny zemědělce v Evropské unii, generační obměnu, minimalizaci negativních zásahů zemědělství do životního prostředí, potřebu zvýšení konkurenceschopnosti zemědělských podniků nebo zlepšení kvality života na venkově.

Ministr Marian Jurečka poděkoval maďarskému kolegovi za podporu v otázce dvojí kvality potravin. Maďarské straně také vadí diskriminace části zákazníků v podobě nabídky produktů stejné značky ale rozdílné kvality. Česká republika vítá úsilí, které Maďarsko v tomto ohledu vynakládá, a cení si také prezentace výsledků testu provedeného v Maďarsku. Český ministr požádal Sándora Fazekase, aby podpořil řešení tohoto problému na úrovni Evropské unie.

„Do budoucna může být přínosné zveřejňovat výsledky testů kvality potravin tak, aby si spotřebitelé mohli sami udělat představu a rozhodnout se, který výrobek si koupí, a tím podpoří jeho výrobce,“ řekl ministr Jurečka.

Maďarsko patří k tradičním a významným obchodním partnerům České republiky v agrárním obchodu. Nejvýznamnějšími položkami českého agrárního vývozu jsou čokoláda, uzeniny a v posledních letech také nealkoholické nápoje, pekařské zboží a cukr. Z Maďarska se k nám nejvíce dováží přípravky pro výživu zvířat, drůbeží maso a droby, slunečnicový olej nebo pekařské výrobky.

V rámci dvoudenní oficiální návštěvy se maďarská delegace zúčastní mimo jiné prohlídky Pivovaru Starobrno, podniku Zetor Tractors, zavítá do ekologické firmy Sonnentor, která vyrábí čaje a koření, a také navštíví Vinařství Maděřič.

Markéta Ježková
tisková mluvčí Ministerstva zemědělství

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz
Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


+420 296 411 180
sekretariat@akcr.cz
Mapa jak k nám

Cookies
Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2023 - AK ČR | vyroba-www.cz