Ministr zemědělství v doprovodu podnikatelů zahajuje pracovní cestu na Kubě

InfoZprávyZahraničí vloženo: 21. 03. 2017


20.3.2017 – Podpořit vstup českých firem na kubánský trh a zprostředkovat kontakty českým podnikatelům a institucím s kubánskými státními podniky a Kubánskou obchodní komorou je cílem dnes zahajované pracovní cesty ministra zemědělství Mariana Jurečky na Kubě. Doprovází ho podnikatelská mise zástupců 30 českých firem. Jde především o společnosti z oboru zemědělství, potravinářství, chovu či podniky zabývající se technologiemi pro potravinářský průmysl.

„Cílem naší cesty na Kubu je především posilování vztahů mezi oběma zeměmi a jejími institucemi a také zlepšení vzájemné obchodní spolupráce. Zejména v oblasti zemědělské techniky a potravinářských technologií bylo Československo historicky jedním z největších dodavatelů na Kubu. Věřím proto, že na tuto spolupráci dokážeme navázat především v oblasti zemědělské techniky a potravinářských technologií, kde evidujeme zájem českých firem například o modernizaci cukrovarů, pivovarů a dalších zařízení,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.


Ministr Jurečka má dnes na programu návštěvu Mezinárodního zemědělsko-průmyslového a potravinářského veletrhu FIAGROP 2017, kterého se účastní i Česká republika. Jde o největší zemědělský veletrh na Kubě, jehož součástí jsou i odborné konference.


Po zítřejším jednání na Ministerstvu potravinářské výroby Kuby se ministr Marian Jurečka sejde k bilaterálním rozhovorům se svým kubánským protějškem Gustavo Rodríguezem Rollerem. „Kubánským spotřebitelům můžeme nabídnout řadu kvalitních zpracovaných zemědělských produktů, nápojů a potravin za konkurenceschopné ceny. Kromě masa a mléka je to například český slad, který už se na Kubu vyváží, chmel, pivo, obiloviny, lihoviny a cukrovinky. Pro zjednodušení vstupu českých podniků a produktů živočišné výroby na kubánský trh je důležité vyjasnění veterinárních otázek a pokrok v certifikaci českých vývozců,“ uvedl ministr Jurečka.


V dalších dnech se ministr Marian Jurečka setká mj. s prezidentem Kubánské obchodní komory Orlando Hernándezem Guillénem a poté zahájí podnikatelský seminář. Bude jednat s vrchním ředitelem podniku Gecomex (podniky zahraničního obchodu) Aureliem Mollinedou, s představiteli Ministerstva zahraničního obchodu a zahraničních investic, navštíví také zemědělské družstvo Niceto Pérez.


Agrární obchod mezi ČR a Kubou nedosahuje zdaleka svého potenciálu, když obrat činil v roce 2016 pouhých 323 mil. Kč. Hlavním vývozním zbožím ČR na Kubu je zahuštěné mléko a smetana, slad a nově oves. V roce 2015 bylo vyvezeno 75 tun sušeného mléka a za loňský rok 800 tun sušené syrovátky. Ze strany ČR lze i do budoucna uplatnit zejména obiloviny, sušené mléko a mléčné produkty, slad, chmel, cukr a cukrovinky a v případě zájmu a podpory Státní veterinární správy i maso a masné výrobky a genetický materiál.


Hlavním dovozním zbožím z Kuby do ČR je rum a doutníky, v menší míře i káva.

Markéta Ježková
tisková mluvčí Ministerstva zemědělství

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz
Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


+420 296 411 180
sekretariat@akcr.cz
Mapa jak k nám

Cookies
Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2023 - AK ČR | vyroba-www.cz