Ministři zemědělství jednali o možnosti zjednodušení pravidel Společné zemědělské politiky

InfoZprávyZemědělstvíSZP vloženo: 04. 04. 2017


3.4.2017 – Především o zjednodušení Společné zemědělské politiky dnes v Lucemburku jednali představitelé zemědělských resortů Evropské unie. Za Českou republiku se setkání Rady pro zemědělství a rybářství účastnil náměstek sekce zemědělských komodit, zahraničních vztahů a ekologického zemědělství Jiří Šír.

Rada pro zemědělství a rybářství EU dnes projednává návrh, který by měl především zjednodušit a zefektivnit stávající podobu a fungování Společné zemědělské politiky.

„Pro Českou republiku je zjednodušení Společné zemědělské politiky, a to jak z pohledu zemědělců, tak úřadů, velmi podstatné. V případě předloženého návrhu máme výhrady tam, kde zjednodušení chybí, je nedostatečné, nebo se změny týkají oblastí, které nebyly součástí původního návrhu,“ řekl náměstek Šír.

V předloženém dokumentu přetrvávají z pohledu ČR některé sporné otázky, např. zachování hektarových limitů u platby pro mladé zemědělce či navýšení vnitrostátních podpor pro producentské organizace v zemích s nízkou organizovaností.

„Jsme velmi zklamáni, že v textu aktuálně není zohledněn původní návrh Evropské komise, podle kterého se měl zrušit hektarový limit, na jehož základě se vyplácejí podpory mladým zemědělcům. Odstranilo by to jednu z překážek, které jim brání získat vyšší finanční podporu a napomohlo by to generační obměně v zemědělství. Naopak podporujeme některé pozitivní prvky, jako je například dobrovolný charakter u definice aktivního zemědělce,“ uvedl Jiří Šír.

Evropská komise členské státy informovala rovněž o aktuální situaci s podvody s masem v Brazílii. Dle názoru ČR jde v tomto případě o závažnou systémovou chybu, neboť do ní byli v Brazílii zapojeni výrobci i dozorové orgány. ČR v této souvislosti zahájila mimořádné kontroly potravin brazilského původu a doporučila na jednání Rady navýšení procenta odběru vzorků při vstupu brazilského zboží do EU. Evropská komise by měla do poloviny května provést v Brazílii audit.

Jiří Šír se při příležitosti zasedání ministrů zemědělství sejde s generálním ředitelem Generálního ředitelství Evropské komise pro zemědělství a rozvoj venkova J. B. Plewou, tématem jejich jednání bude především reforma Společné zemědělské politiky.

Markéta Ježková
tisková mluvčí Ministerstva zemědělství    náměstek Jiří Šír o aféře s brazilským masem M4A (M4A, 1 MB)

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz
Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


+420 296 411 180
sekretariat@akcr.cz
Mapa jak k nám

Cookies
Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2022 - AK ČR | vyroba-www.cz