Náměstek Pavel Sekáč v Sofii: Je důležité mladým zemědělcům nabídnout dostatečnou podporu, která nebude svázána zbytečnou byrokracií

Info vloženo: 06. 06. 2018


5.6.2018 – Zatraktivnění zemědělského sektoru pro mladší generaci bylo tématem neformálního setkání ministrů zemědělství EU v Sofii. Generační obměnu pokládá většina členských států za jednu z priorit v rámci budoucího směřování Společné zemědělské politiky (SZP). Cílem reformované SZP by mělo být další zjednodušování podmínek, aby mladí zemědělci nemuseli čelit zbytečné administrativě.

„Je důležité zajistit, aby mladí zemědělci měli možnost zahájit své podnikání skutečně od nuly, nabídnout jim dostatečnou podporu, nesvázanou zbytečnou byrokracií. Musíme reagovat na negativní trend vylidňování venkova a podpořit plynulou generační obměnu,“ řekl náměstek ministra zemědělství Pavel Sekáč.

V současnosti fungující opatření pro mladé zemědělce, ať již přímé platby formou zvýhodněné podpory nebo možnosti v rámci Programu rozvoje venkova, považuje Ministerstvo zemědělství za přínosné. Přivítalo by, pokud by členské státy mohly samy rozhodovat na základě svých specifik a potřeb, jakým způsobem podpořit mladé zemědělce.

„Za velice důležité považuji i podporu středního a vysokého školství, které by mohlo prostřednictvím využití moderních technologií nebo demonstračních farem přispět ke zvýšení atraktivnosti zemědělského sektoru,“ uvedl náměstek Sekáč.

Komisař pro zemědělství a rozvoj venkova Phil Hogan na jednání představil legislativní návrhy budoucí SZP. S ohledem na téma neformálního setkání však nebyl dán prostor pro diskuzi. První výměna názorů na úrovni ministrů se tak očekává na řádném zasedání Rady 18. června v Lucemburku. Ve své prezentaci komisař Hogan zdůraznil, že nové nastavení poskytne členským státům dostatečnou míru flexibility, včetně zohlednění národních specifik. K tématu generační obměny uvedl, že bude zachována orientace této politiky k podpoře mladých zemědělců.

„Považuji za velmi důležité, aby návrh prošel detailní diskuzí na pracovních úrovních Rady a Komise tak, aby byly veškeré jeho aspekty podrobně vysvětleny a zohledněny potřeby členských států,“ dodal náměstek Sekáč.

V rámci dalšího projednávání bude Ministerstvo zemědělství prosazovat výhodnější nastavení jednotlivých režimů a nástrojů, jako je například zastropování nebo zjednodušení podmínek a dotačních pravidel.

Tiskové oddělení Ministerstva zemědělství

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz
Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


+420 296 411 180
sekretariat@akcr.cz
Mapa jak k nám

Cookies
Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2023 - AK ČR | vyroba-www.cz