› Info › Zprávy › Zemědělství vloženo: 17. 08. 2018
Tisková zpráva - 16. června 2018 - Národní zemědělské muzeum na letošní agrosalon Země živitelka v Českých Budějovicích přiveze vzácné historické stroje ze svých sbírek. Kromě více než sto let starých parních pluhů Praga a Excelsior zde budou od 23. do 28. srpna k vidění i další unikáty.
Již 45. ročník Země živitelky nese podtitul 100 let českého zemědělství. Také Národní zemědělské muzeum slaví 100 let od svého založení a i u této příležitosti rozšíří na Výstavišti České Budějovice svou prezentaci. Kromě obvyklé expozice v pavilonu Z, ve které návštěvníci najdou informace o muzeu a jeho pobočkách, oslavách výročí a také například hry pro děti, tu budou vystaveny také dva unikátní historické stroje – Praga K 5 a Excelsior typ P5 z roku 1911 a 1912. Právě motorové pluhy jsou technologií používanou před sto lety. „Několik posledních let vozíme na Zemi živitelku historické stroje z našich sbírek. Letošní oslavy stého výročí vzniku Československa i našeho muzea nás logicky navedly přivézt stroje, které se právě v této době používaly,“ říká generální ředitel Národního zemědělského muzea Milan Jan Půček.
Mimo tradiční expozici Národní zemědělské muzeum spolu s Výstavištěm České Budějovice a Jihočeským zemědělským muzeem pořádá přehlídku nazvanou 100 let zemědělské techniky, která bude umístěna ve venkovním pavilonu. Zde bude z muzejních sbírek prezentována vývojová řada historických traktorů a žentourů Svoboda D 22, Praga AT, Wikov 22, Škoda HT-40, Pluto 12, Zetor 25 či Zetor 3017. „I když z pohledu vystavovatelů hlavní váha výstavy spočívá v představení technologických novinek z rostlinné či živočišné výroby, ohlédnutí a seznámení se s historií je nejen poučné, ale i nutné. O to více v době, kdy si připomínáme tak významné datum z dějin našeho národa,“ dodává předseda představenstva Výstaviště České Budějovice Mojmír Severin.
Motorový pluh PRAGA K 5 – vyráběný společností Českomoravská – Kolben, (motor) a R. Bacherem z Roudnice nad Labem (pluh) od r. 1912. Výkon 0,56 – 0,6 ha/hod., nebo 3,8 – 4,00 ha/1 den při hloubce orby 25–30 cm. Pluh byl do muzejní sbírky zakoupen od Jaroslava Lexyz Obory u Loun v roce 1957.
Motorový pluh Excelsior P5 – motor vodou chlazený, čtyřdobý zážehový čtyřválec o zdvihovém objemu 4 700 ccm. Motorový pluh má vpředu dvě hnací kola, vzadu jedno řídící, motor má před hnacími koly a kovový rám se třemi radlicemi a automatickým zvedáním. Prvním majitelem byl Josef Uherek z Dobrčic, jemuž byl pluh dodán v roce 1926. Do muzea byl získán v roce 1976.
Počátky vývoje traktorů a motorových pluhů na našem území měly bohatou historii. I když jsme nepatřili mezi země udávající tempo a směr světového vývoje, patřili jsme k vyspělým zemím se strojírenskou tradicí, které dokázaly svou výrobou a vývojem konkurovat zahraniční produkci. Ve světě probíhaly pokusy o sestrojení traktoru se spalovacím motorem již od konce 19. století a prakticky od počátku se ubíraly dvěma směry. V Americe dominovala snaha o univerzální traktor, evropští konstruktéři vyvíjeli motorové pluhy. Dvacátá léta, zejména jejich druhá polovina, patřila k obdobím největšího rozkvětu hospodářství. Prosperita se nevyhnula ani zemědělství a traktorovému průmyslu. Ve světě probíhaly pokusy o konstrukci stroje se spalovacím motorem už od konce 19. století, u nás zhruba o deset let později. Motorové pluhy však později vytlačil traktor, který umožňoval využití nejen pro orbu, ale i další polní práce a také dopravu i pohon zemědělských strojů.
Národní zemědělské muzeum spravuje jednu z nejucelenějších sbírek továrních řad zemědělské techniky v Evropě. Prohlédnout si ji můžete v Praze na Letné a v Čáslavi.
Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také další čtyři pobočky – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice. Jednotlivé pobočky jsou zaměřeny tak, aby svou vědecko-výzkumnou, akviziční a prezentační činností komplexně pokrývaly zemědělství a jeho příslušné obory v celé šíři. Muzeum nabízí řadu lektorských programů a každoročně pořádá několik desítek tematických akcí pro veřejnost.
Více na www.nzm.cz.
Jitka Taussiková
tisková mluvčí
Národní zemědělské muzeum
Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde
Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský
Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky