Novým generálním ředitelem Lesů ČR se stane Dalibor Šafařík, zkušený lesnický manažer s akademickou praxí

InfoZprávyLesnictví a myslivost vloženo: 29. 11. 2022


29.11.2022 - Tisková zpráva – Přizpůsobení lesů změně klimatu tak, aby byly v budoucnu stabilní a odolné proti kalamitám škůdců při zachování environmentální, ekonomické i sociální funkce lesa. Úkol, který stojí před novým generální ředitelem státního podniku Lesy ČR, jímž se stane Dalibor Šafařík. Je vítězem výběrového řízení, v němž se o pozici generálního ředitele ucházelo celkem 21 kandidátů.

„Pan Šafařík splnil velmi přísné požadavky kladené na pozici generálního ředitele Lesů ČR. Státní podnik v něm získá člověka, který má nejen velké manažerské zkušenosti z různých úrovní řízení, ale má i obrovský přesah do akademické sféry, protože již téměř 15 let působí na Lesnické a dřevařské fakultě Mendelovy univerzity v Brně. Chceme, aby se v našich lesích více aplikovaly nejnovější vědecké poznatky, a k tomu má Dalibor Šafařík veškeré předpoklady,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

Dalibor Šafařík uspěl ve výběrovém řízení nejen díky svým manažerským a odborným dovednostem, které prokázal ve všech kolech náročného výběru, ale také díky své koncepci dalšího rozvoje státního podniku.

„Jsem přesvědčený, že stabilita se skrývá v rozmanitosti. S touto vizí chci státní podnik v dalších letech vést. Nejde přitom jen o rozmanitost v druhové skladbě lesa, ale třeba i způsobu zalesňování, kdy je důležité dát větší prostor přirozené obnově lesa. Větší důraz chci klást také na ochranu lesní půdy, zadržování vody v lese, nebo na budování větrolamů, které z naší krajiny v posledních dekádách téměř zmizely,“ uvedl Dalibor Šafařík.

Rozmanitost chce uplatňovat i při zadávání lesnických zakázek nebo nastavení různých prodejních kanálů dřevní hmoty. „Důležité také je, aby podnik disponoval dostatečným a předvídatelným objemem vlastních výrobních kapacit a dříví obchodoval z části ve vlastní režii. Jen tak budeme schopní dostatečně pružně reagovat na náhlé změny na trhu. V neposlední řadě chceme také nabízet část dříví přímo domácnostem, ať už formou samovýroby, nebo v hotových sortimentech, a to za únosnou cenu. Jako státní podnik totiž plníme i roli sociální,“ řekl nastupující ředitel Lesů ČR.

Kromě obnovy rozsáhlých ploch, které vznikly zejména v důsledku kůrovcové kalamity, čeká nové vedení Lesů ČR také obnova sítě lesních cest nebo pokračování v investicích do vodních prvků. „Velký kus práce v tom již udělal pověřený ředitel Jiří Groda. Podnik pod jeho vedením rozhodně nestagnoval, podařilo se v souladu s Programovým prohlášením vlády upravit systém prodeje dřevní hmoty, během letoška tak státní podnik uzavřel desítky nových smluv s malými a středními pilami. Je to oboustranně výhodné, menší zpracovatelé získali garanci dodávky dřeva a Lesy ČR nové odběratele z lokálního trhu. Když domyslíme ekonomický výsledek státního podniku, patří panu Grodovi velké poděkování za profesionální manažerskou a lesnickou práci,“ uvedl ministr Nekula.

Výběrové řízení na pozici generálního ředitele Lesů ČR zajišťovala personální agentura Constellation. V minulosti s ní Ministerstvo zemědělství (MZe) spolupracovalo například při výběru ředitele Budějovického Budvaru. Do výběrového řízení na post generálního ředitele Lesů ČR se přihlásilo 21 uchazečů, 14 relevantních adeptů se zúčastnilo prvního kola pohovorů. V druhém kole představilo 6 nejlepších kandidátů svoji koncepci strategie vedení státního podniku. Tito uchazeči prošli také komplexním testováním psychodiagnostiky. Pětičlenná komise, tvořená experty z oblasti lidských zdrojů, ekonomiky nebo lesnictví, po podrobných individuálních rozhovorech s šesticí uchazečů doporučila dva nejlepší kandidáty do finálového kola výběrového řízení. Jeho vítězem se stal Dalibor Šafařík. Náklady na výběrové řízení dosáhly 412 tisíc Kč, což je standardní částka u výběru vrcholného managementu.

Dalibor Šafařík je lesní inženýr s doktorským titulem z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně. V letech 2014 až 2020 vedl Krajské ředitelství Lesů ČR v Brně. Poté působil na své alma mater jako vedoucí Ústavu lesnické a dřevařské ekonomiky a politiky. V červnu letošního roku byl jmenován ekonomickým ředitelem Lesů ČR, nyní celý podnik povede.

Vojtěch Bílý

tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz
Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


+420 296 411 180
sekretariat@akcr.cz
Mapa jak k nám

Cookies
Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2023 - AK ČR | vyroba-www.cz