Odstartovala sklizeň raných brambor

InfoZprávyZemědělstvíRostlinná výroba vloženo: 08. 06. 2017


7.6.2017 - Ve středu 7. června byla v Semicích za účasti ministra zemědělství Mariana Jurečky slavnostně zahájena sklizeň domácích raných brambor.

„Brambory jsou v České republice tradiční plodinou. Chceme, aby je zemědělci začali více pěstovat a také, aby je čeští spotřebitelé nakupovali. Letos jsme stejně jako v minulých letech poskytli pěstitelům brambor 135 milionů korun v rámci takzvané dobrovolné podpory vázané na produkci. Další peníze jdou do této oblasti formou národních podpor na ozdravování polních plodin, na šlechtitelské stanice nebo výzkumná pracoviště,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Akce byla zaměřena na podporu spotřeby domácích raných brambor a je součástí projektu Brambory zdravá zelenina, který realizuje Český bramborářský svaz s finanční podporou Ministerstva zemědělství. Projekt je zaměřen na širokou veřejnost, spotřebitele brambor s cílem propagovat brambory nejen jako domácí a kvalitní potravinu, ale i jako zdravou a bezpečnou zeleninu. Předpokládá se, že projekt bude pokračovat i v příštích letech.

„Projekt je jen nutnou reakcí na stabilizaci české produkce brambor v posledních letech a s tím spojenou změnu vnímání brambor jen jako potraviny. Opomíjeným faktem je, že brambory patří do čeledi lilkovitých společně s rajčaty, paprikami a samozřejmě lilky. Chtěli bychom, aby brambory byly vnímány jako zdravá, bezpečná a cenově dostupná zelenina. Také chceme, aby rané brambory byly vnímány jako lahůdková zelenina. Proto jsme projekt nazvali Brambory zdravá zelenina a jedna z jeho hlavních součástí je zaměřena na zahájení sklizně raných brambor“ řekl předseda Českého bramborářského svazu Miloslav Chlan.

Předseda Chlan dále informoval, že svaz na základě informací od svých členů oslovil jejich obchodní partnery a vyzval je k podpoře projektu. Na výzvu reagovaly společnosti Penny Market s.r.o., AHOLD Czech Republic, a.s. a Rohlik.cz. Firmy potvrdily zájem podpořit stávající kampaň a se svazem na projektu nadále spolupracovat.

Postupně se budou moci občané seznámit s řadou užitečných informací o bramborách prostřednictvím pořadů v televizi, článků v novinách a letáků. Základní informace o pěstování a konzumaci brambor zazněla v pořadu ČT1 Polopatě v březnu letošního roku. Podobné informace o bramborách uvidí diváci v podzimním televizním pořadu.

Produkce raných brambor je stejně jako u většiny sezónní zeleniny velice náročná na logistiku. Jejich sklizeň probíhá podle objednávek odběratelů. Pro zachování bezvadné kvality a chuti je nemohou spotřebitelé skladovat a proces jejich sklizně a prodeje musí úzce navazovat. Ideální by bylo, kdyby se brambory dostaly na kuchyňské zpracování bezprostředně po sklizni.

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz
Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


+420 296 411 180
sekretariat@akcr.cz
Mapa jak k nám

Cookies
Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2023 - AK ČR | vyroba-www.cz