Parlament podpořil zprávu K. Konečné: požaduje omezit ničivou výrobu palmového oleje

InfoZprávyPotravinářství vloženo: 07. 04. 2017


Palmový olej je levný a proto se začal využívat v potravinách, kosmetice a biopalivech. Podle české poslankyně Kateřiny Konečné to je ale zbytečné a navíc škodlivé. Proto ve zprávě z vlastní iniciativy žádá, aby do roku 2020 bylo postupně ukončeno používání biopaliv a rostlinných olejů, které mají za důsledek odlesňování, a aby byl zaveden jednotný systém certifikace palmového oleje v EU. Plénum její doporučení podpořilo v úterý 4. dubna.

„Evropská unie je druhým největším spotřebitelem palmového oleje na světě, byť se snaží být tím nejvýznamnějším hráčem v tom, jak omezit jeho produkci,“ vysvětluje poslankyně Konečná, která je v Evropském parlamentu členkou skupiny levice.

Palmový olej je rostlinný produkt pocházející z různých oblastí Afriky, Asie, severní a jižní Ameriky. Jeho produkce pro import na evropský trh způsobuje odlesňování zhruba milionu hektarů tropické půdy a navíc 46% palmového oleje dováženého do EU se použije do biopaliv. V návrhu Kateřiny Konečné, za nímž stojí také výbor pro životní prostředí, žádají poslanci po Evropské komisi opatření, aby využívání rostlinných olejů včetně palmového v biopalivech postupně skončilo do roku 2020.

Od margarínů po biopaliva

Před třiceti lety byste na palmový olej stěží narazili. Dnes je v různých výrobcích od margarínů, čokoládových pomazánek, křupek a sušenek až po kosmetiku, prací prostředky, a hlavně biopaliva.

„Pořád ho máme ve spoustě věcí, kam prostě nepatří a kde je úplně, ale úplně zbytečný,“ upozorňuje Konečná.

Hlavními producenty a exportéry jsou Indonésie a Malajsie. Indonésii zároveň v poslední době postihly ničivé požáry, které mají spojitost právě s nešetrným pěstováním palmového oleje. Ničení tropických pralesů a jejich vzácných ekosystémů, aby udělaly místo plantážím palmového oleje, způsobuje krom rozsáhlých požárů erozi, vysoušení řek a podzemních zásob vody. Taková destrukce tropických ekosystémů má celkově ohromný vliv na globální změny klimatu nemluvě o tom, že pro tamní zvířata jako jsou orangutani, tygři nebo nosorožci znamená přímé ohrožení života a vyhynutí.

„Jako Evropský parlament bychom měli být velmi ambiciózní v této věci a měli bychom Komisi jasně říct, že do biopaliv palmový olej nepatří a že ho tam nechceme a že chceme, aby se vymyslela taková biopaliva, která nebudou likvidovat životy lidí a biodiverzitu,” apeluje Konečná. Více viz ve videoreportáži nad článkem.

Odkaz : 20170306STO65231

Plenární zasedání Článek - Životní prostředí / Veřejné zdraví − 04-04-2017 - 15:12

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz
Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


+420 296 411 180
sekretariat@akcr.cz
Mapa jak k nám

Cookies
Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2023 - AK ČR | vyroba-www.cz