Premiér Sobotka a ministr Jurečka bilancovali. Za důležitou považují pomoc zemědělcům při překonání krize v živočišné výrobě

InfoZprávyZemědělství vloženo: 19. 07. 2017


18.7.2017 – Na bilanční schůzce se dnes v Národním zemědělském muzeu sešli předseda vlády Bohuslav Sobotka a ministr zemědělství Marian Jurečka. Jednali nejen o plnění programového prohlášení vlády, ale také o aktuálních otázkách, jako například o africkém moru prasat v České republice.

„Mezi nejdůležitější kroky Ministerstva patří naše pomoc zemědělcům při překonání krize v živočišné výrobě. Za největší úspěchy zemědělského resortu za poslední roky považuji zvýšení ochrany spotřebitelů, větší zájem o ochranu půdy, krajiny i pohody zvířat, úspory a příspěvky do státního rozpočtu. Například jen mezi lety 2014 a 2016 odvedly Lesy ČR a Budějovický Budvar státu přibližně 21,6 miliardy korun,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Přijatá novela zákona o potravinách znamenala větší ochranu spotřebitelů, protože poprvé jasně definovala, kdy smí výrobce použít označení „Česká potravina“. Nedávno dokončený test, který zadalo Ministerstvo zemědělství, potvrdil, že se v zemích EU prodávají ve stejném nebo podobném obalu výrobky s rozdílným složením. Včera tyto výsledky ministr představil na jednání Rady pro zemědělství a rybářství v Bruselu. Řešením je podle něj změna příslušné unijní legislativy.

Podpora živočišné a rostlinné výroby přinesla některá zlepšení. Byla zavedena vratka spotřební daně za pohonné hmoty, které zemědělci využili při hospodaření v živočišné výrobě (tzv. zelená nafta). Chovatelé mohli loni poprvé získat podporu na produkci vysoce jakostního mléka a lepší podmínky v chovech hospodářských zvířat. Po krizi v mléčném sektoru v letech 2015 a 2016 se podařilo držet stavy dojnic, rostla jejich užitkovost a také celkové stavy skotu.

„Konkrétně je podpora živočišné výroby patrná například na počtu minimlékáren. Těch bylo v roce 2012 pouhých 33, letos už jich registrujeme 168. Znamená to, že se nám daří směřovat podporu k malým producentům. Naší prioritou je také welfare. Na lepší podmínky v chovech drůbeže přidáme do roku 2020 až 2 miliardy korun,“ uvedl ministr Jurečka.

V  Programu rozvoje venkova 2014 - 2020 bylo od začátku programového období z evropských i národních zdrojů poskytnuto celkem 22 miliard korun a dalších 25 miliard korun bylo závazkováno a budou se vyplácet. Tyto prostředky slouží k podpoře českých zemědělců, potravinářů a lesníků.  Kromě toho dostanou zemědělci v rámci přímých plateb každoročně 23 miliard korun z evropských zdrojů. Vedle základní platby na plochu směřují např. na podporu šetrného přístupu k životnímu prostředí, mladých zemědělců a citlivých sektorů rostlinné a živočišné výroby.

MZe připravilo soubor 12 dotačních programů na omezení následků sucha. Programy s výhledem do roku 2033 již schválila vláda. Mezi vzájemně se doplňující opatření patří například výsadba melioračních a zpevňujících dřevin, rozvoj závlahových zařízení, vodovodů a kanalizací nebo odstraňování sedimentů z nádrží.

Ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí připravilo MZe program revitalizace Krušných hor, na jejichž obnovu šlo loni 61 milionů korun. Cílem je například snížit imisní zátěže v půdách, zlepšit vodní režim a skladbu lesů. Ke kvalitnějšímu stavu porostů přispívá také letecké vápnění.  Letos bude ošetřeno 4,5 tisíce hektarů. Akce hrazená z rozpočtu MZe bude stát zhruba 40 milionů korun, stejná částka je naplánovaná i na příští rok.

Pokračovaly komplexní pozemkové úpravy, které pomáhají zabránit degradaci půdy a zadržet vodu v krajině. Nejčastěji se při nich budují polní cesty a vodohospodářská a protierozní opatření. Od roku 2014 do nich MZe investovalo necelých 5 miliard korun.

Ministr na setkání s premiérem také připomněl, že úspory resortu za energii dosáhly v letech 2014 - 2017 přibližně 138 milionů korun. Na dodávkách informačních technologií se v letech 2014 - 2016 uspořilo 652 milionů korun a za nákup aut 170 milionů korun. V rámci komplexního právního servisu MZe dosahuje trvale výrazné úspěšnosti v oblasti civilního soudnictví a správního soudnictví přes 95 %. To představuje úsporu státního rozpočtu na nákladech právního zastupování MZe ročně v řádu desítek milionů korun. V objemu vyhraných sporů došlo k úspoře případných náhrad více než 1,5 miliardy korun.

Markéta Ježková
tisková mluvčí Ministerstva zemědělství

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz
Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


+420 296 411 180
sekretariat@akcr.cz
Mapa jak k nám

Cookies
Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2023 - AK ČR | vyroba-www.cz