Prezident Agrární komory Zdeněk Jandejsek v Bruselu k SZP

InfoZprávyAgrární komora ČR vloženo: 22. 11. 2018


V úterý 20. listopadu 2018 se uskutečnilo další kolo jednání zaměřené na Společnou zemědělskou politiku. Prezident Agrární komory České republiky jednal s europoslanci, ale také se zástupci Farm Europe a ELO. Příprava společné zemědělské politiky vrcholí a je mnoho nejasností, které zemědělcům v celé Unii můžou způsobit překážky a ohrozit soběstačnost Evropské unii po implementaci navrhované politiky. „Aktuální návrh nezvyšuje konkurenceschopnost podniků, nebere do úvahy základní ekonomická pravidla, skutečným zemědělcům stěžuje podmínky hospodaření a je krokem zpátky“ upozorňuje prezident Agrární komory České republiky, Zdeněk Jandejsek.

Schůzka s německými europoslanci frakce EPP Petrem Jahrem a Albertem Dessem, členy Výboru pro zemědělství a rozvoj venkova, kteří jsou i náhradníci ve Výboru Evropského parlamentu pro životní prostředí, byla zaměřena na projednání pozměňovacích návrhů k návrhu zprávy parlamentu ke Strategickým plánům. Oba poslance zajímali návrhy Agrární komory České republiky k základním definicím ke zprávě, kterou připravila zpravodajka Esther Herranz García ze Španělska. Zdeněk Jandejsek získal podporu pro návrhy, které se týkají zásadních oblastí zemědělské politiky.


Rumunský europoslanec Daniel Buda se zajímal o požadavky České a Slovenské republiky. Člen parlamentního výboru pro zemědělství a rozvoj venkova, náhradník ve Výboru pro regionální rozvoj a právní záležitosti potvrdil, že stanoviska Rumunska a stanoviska prezentované agrárními organizacemi jsou shodné. Také v Rumunsku je velké množství farem, avšak jenom malé procento z nich zabezpečuje majoritní produkci (podobně je tomu v České republice, když méně než 1 900 podniků zabezpečuje téměř 90 % produkce). Poslanec Evropského parlamentu se plně ztotožnil se změnami, které navrhuje zemědělská samospráva České a Slovenské republiky.


Důležitým setkáním bylo jednání s vedoucím zemědělského úseku Stálého zastoupení Rumunska v Bruselu Achim Irimescu. Bývalý ministr zemědělství Rumunska tlumočil stanovisko státu, který přebírá předsednictví v Radě od 1. ledna 2019. Rumunsko by mnělo řešit v prvním půlroku 2019 otázky víceletého finančního rámce, Společnou zemědělskou politiku i nekalé obchodné praktiky.


Dlouhý den setkání na půdě institucí v Bruselu ukončila delegace schůzkou s generálním tajemníkem ELO Thierrym De l´Escaille. Názory ELO jsou totožné s názory Konsorcia a ELO je připraveno společně postupovat při prosazování požadavků zemědělců.


Mgr. Ing. Jarmila Dubravská, PhD., výkonná ředitelka pro Společnou zemědělskou politiku, AK ČR

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz
Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


+420 296 411 180
sekretariat@akcr.cz
Mapa jak k nám

Cookies
Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2023 - AK ČR | vyroba-www.cz