Prvorepubliková zahrada i historický kolotoč - nově na nádvoří Národního zemědělského muzea v Praze

InfoZprávyZemědělství vloženo: 10. 07. 2018


Tisková zpráva - 10. července 2018 - Neobvyklým výstupem vědeckého projektu je nová zahrada s prvorepublikovou úpravou na nádvoří Národního zemědělského muzea v Praze na Letné. Od středy 18. července čeká děti historický kolotoč, dospělé návštěvníky prvorepublikové druhy zahradních květin, ukázka dobové zahradní architektury i panelová výstava.

Národní zemědělské muzeum, které podobně jako Česká republika, slaví sté výročí svého vzniku, připravilo na dvoře muzea v Praze na Letné výstavní expozici formou stylizované prvorepublikové zahrady. Návštěvníci se seznámí s atmosférou zahrad té doby, s typickými projevy tehdejší zahradní tvorby čerpající z bohatých forem květinových a růžových záhonů, zahradních staveb a doplňků, jakou jsou altánky, pergoly, zahradní lavice. Na své si přijdou také nejmenší návštěvníci muzea – uprostřed květinové zahrady na ně čeká historický kolotoč se zvířecími motivy a houpačka. Inspirací pro zahradu bylo kromě prvorepublikové zahradní architektury i téma „pouť ve městě“. Expozice přerostla také na střechu muzea s jedinečnými pohledy na Prahu, kde je k obdivování vysazen vzorník květinových záhonů se slunečními hodinami. „Poslání muzea je nejenom služba návštěvníkům, ale například také dlouhodobá vědecká činnost. Ta může mít různé výstupy, ať odborné publikace, přednášky, výstavy, rozšiřování sbírkového fondu a někdy také třeba novou expozici v podobě zahrady,“ řekl generální ředitel Národního zemědělského muzea Milan Jan Půček.

Na muzejním dvoře na novou zahradu navazuje expozice Malý selský dvorek s drobnými hospodářskými zvířaty a také zahradní restaurace a nově položený trávníkový koberec.

„V průběhu první poloviny 20. století zaznamenala naše zahradní a krajinářská architektura do té doby nevídaný rozvoj a přes odbočku do slepé ulice hledání národního zahradního slohu nakonec dosáhla světové úrovně,“ uvedl Zdeněk Novák, vládní zmocněnec pro koordinaci projektu „SPOLEČNÉ STOLETÍ“ a iniciátor výzkumného projektu Zahradně-architektonická tvorba v kontextu realizace cílů národního obrození během 1. Československé republiky, podpořeného Ministerstvem kultury. Tehdejší zahradní architekti našli uplatnění ve všech oblastech výstavby, a to od úprav zahrad Pražského hradu pro prezidenta Československé republiky, přes řadu nově zakládaných sportovních areálů, unikátní projekt brněnského výstaviště vybudovaného k 10. výročí vzniku republiky až po nepřebernou řadu soukromých realizací vilových zahrad, jež jsou fenoménem 20. století. 100. výročí vyhlášení samostatného státu je příležitostí k bilancování ve všech oblastech kreativity. „Na poli zahradního umění se můžeme hrdě ohlížet zpět,“ dodal Zdeněk Novák. Tvorba tehdejších zahradních architektů proto představuje významnou součást národního kulturního dědictví.

Výsledky vědeckých projektů muzeum představuje zejména formou specializovaných publikací. Tématem prvorepublikové zahradní tvorby se zabývají knihy:

Život, dílo a doba zahradního architekta Josefa Minibergera (1878-1955)
Život a dílo zahradního architekta Josefa Kumpána (1885-1961)
Po stopách českých prvorepublikových zahradních architektů
Stopy českých zahradních architektů na Slovensku
Život a dílo zahradního architekta Josefa Vaňka (1868-1968)
Vzpomínky zahradního architekta Josefa Vaňka na velkou válku
Zahradní umění za první Československé republiky a její zahradníci
Steinová, Šárka – Zámečník, Roman – Ottomanská, Stanislava: Garden art for the first Czechoslovak Republic and its gardeners.

Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze další pobočky – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice. V pražské budově jsou k vidění expozice Zemědělství, Jede traktor, Rybářství, Myslivost, Voda v krajině, Gastronomie, Laboratoř ticha či Život – střešní zahrada. Prostor pro zdokonalování kulinářských dovedností nabízí gastrostudio, milovníci umění ocení výstavu obrazů realisticky orientovaných malířů ze Šrobárovy sbírky.

Více na www.nzm.cz.


Jitka Taussiková
tisková mluvčí
Národní zemědělské muzeum
tiskove@nzm.cz

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz
Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


+420 296 411 180
sekretariat@akcr.cz
Mapa jak k nám

Cookies
Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2023 - AK ČR | vyroba-www.cz