Ropa oslabuje v reakci na rostoucí produkci v USA podkopávající snahy o narovnání na straně OPEC

InfoKomodityBurzovní zpravodajstvíRopa vloženo: 14. 11. 2017


Cena WTI americké lehké ropy na burze Nymex dnes oslabuje s tím, jak výhled dalšího růstu produkce v USA podkopává možný účinek produkčních omezení na straně organizace OPEC.

Nejaktivnější lednový futures kontrakt ropy Brent na londýnské burze dnes pokračuje v oslabování třetím dnem v řadě, když krátce po poledni ztrácí 14 centů na 63,02 USD za barel. Prosincový futures na WTI americkou lehkou ropu na burze v New Yorku ztrácí 16 centů na 56,60 USD za barel.

Současné ztráty přicházejí poté, co v minulém týdnu oba zmíněné kontrakty posílily na nejvyšší úrovně od roku 2015. Zdá se tak, že v reakci na současný vývoj a objem denní těžby ropy obchodníci nastavili maximální cenu, kterou jsou ochotni za barel ropy zaplatit.  

Tento sentiment je mimo jiné výsledkem rostoucí produkce černého zlata v USA, která od poloviny loňského roku vzrostla o více než 14 % na stávajících rekordních 9,62 milionů barelů denně. Jistou míru podpory představuje také zpomalující čínská ekonomika, a to i přesto, že v současné době zpracovává rekordních 11,89 milionů barelů ropy denně.

Americké ministerstvo pro energie v pondělí uvedlo, že produkce ropy z břidlic v USA by mohla v průběhu prosince pokračovat v růstu dvanáctým měsícem v řadě, a to o 80 tisíc barelů denně.

Agentura Fitch ve svém výhledu pro rok 2018 očekává, že průměrné ceny černého zlata meziročně nedoznají výrazných změn oproti letošním průměrům. Současně pak uvádí, že aktuální úrovně ropy Brent přesahující 60 dolarů za barel nemusejí do budoucna vydržet. Letošní průměrná cena ropy Brent činí 54,50 dolarů za barel.

Navzdory současnému obezřetnému sentimentu obchodníci zastávají názor, že prostor pro pokles ceny ropy je omezený, a to především kvůli pokračujícím produkčním omezením na straně OPEC a Ruska, které přispívají ke snižování globálního přebytku zásob.
Ve svém výhledu organizace OPEC očekává, že denní spotřeba černého zlata v roce 2018 vzroste o 360 tisíc barelů na celkových 33,42 milionů.

Další zasedání OPEC je naplánováno na 30. listopadu. Předmětem jednání budou rozhovory o budoucí produkční politice. Očekává se, že skupina odsouhlasí prodloužení produkčních škrtů nad rámec jejich platného data v březnu 2018.


Robert Černík, analytik

NENECHTE SI UJÍT ŽÁDNOU Z NOVINEK, ANALÝZ A OBCHODNÍCH TIPŮ NAŠEHO TÝMU PRIMSTOCK. SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU, TWITTERU A NA STRÁNKÁCH PRIMSTOCK.

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz
Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


+420 296 411 180
sekretariat@akcr.cz
Mapa jak k nám

Cookies
Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2023 - AK ČR | vyroba-www.cz